top of page
Szukaj
Stowarzyszenie Kresy we Francji

Zebranie 9.06.2017


 

SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA PLENEROWEGO

CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA ”KRESY WE FRANCJI

piątek, 9-go czerwca 2017 r., Noiseau (Val-de-Marne)


Przedwakacyjne zebranie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” miało miejsce w piątek 8 czerwca w ogrodzie jednej z naszych Członkiń.


Mimo wspaniałego otoczenia i sprzyjającej pogody było ono bardzo pracowite. Wysłuchano mianowicie kilku sprawozdań z ostatnich wydarzeń - trzech sprawozdań p. M. Szulc (zebranie Stowarzyszenia, 8 maja ; Prezentacja 20 maja w Ambasadzie RP w Paryżu Polonijnej Platformy Internetowej, przez jej założyciela p. Dziobę ; Walne zebranie roczne „Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji” prowadzone przez jego prezes p. Barbarę Kłosowicz-Krzywicką, 1 czerwca). Wysłuchano również dwóch sprawozdań p. Marii Quillet : z narodowej pielgrzymki Polaków na Cmentarz w Montmorency, 20 maja oraz z uroczystości Stulecia utworzenia we Francji Armii polskiej tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, 4 czerwca.


Wywiązała się oczywiście dyskusja na temat przedstawionych wydarzeń. A Pani Prezes postanowiła przesłać te teksty mailem, zanim ukażą się one na stronie internetowej, członkom nieobecnym na zebraniu. Podkreśliła też wysiłek autorek sprawozdań, które nie tylko są obecne na różnych polonijnych spotkaniach, ale też pragną podzielić się z nami ich przebiegiem. Po wakacjach będziemy oczekiwać na wrażenia p. Barbary Płaszczyńskiej, pierwszej prezes Fédération de la Polonia en France, z Symposium „Une vie en Polonia : hier, aujourd’hui, demain, które miało miejsce 2 czerwca w Bibliotece Polskiej w Paryżu.


Następnie Prezes zdała szczegółową relację z udziału trzyosobowej delegacji Stowarzyszenia w XXIV-tym „Maju nad Wilią” – Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim na Litwie w dn. 28.05-2.06.2017. Podzieliła się wrażeniami z inauguracji, wygłoszonych konferencji, występów artystycznych, wycieczki Śladami Melchiora Wańkowicza z okazji 125-lecia jego Urodzin.


W ramach Festiwalu dokonano otwarcia Wystawy fotograficznej „Zapomniane uczelnie Rzeczypospolitej” dra Jana Skłodowskiego, było też czynne stoisko z książkami uczestników festiwalu i wydawnictwami Instytutu Polskiego w Wilnie. Gościem „Maju nad Wilią” była EMiGRA, Festiwal Filmów Emigracyjnych i o Polakach Zagranicą, prowadzony przez pomysłodawcę i organizatora festiwalu, p. Agatę Lewandowski, która prezentowała swój film „Pokolenie PLT” („ Polska-Litwa”) na naszej „litewskiej” konferencji w grudniu 2016.


Pan Romuald Mieczkowski, który mówił na tej grudniowej konferencji o „Stanie kultury i oświaty polskiej na Litwie po roku 1990 i obecnie”, tradycyjny organizator „Maju nad Wilią, był niestety nieobecny na tym Festiwalu z powodu

nieprzewidzianej choroby, nie mógł też spotkać się z delegatkami Stowarzyszenia.

Prezes opowiadała też o innych punktach programu - wycieczkach literackich po Wilnie, wizytach w organizacjach i placówkach polskich m.in. o spotkaniu z Prezesem Polskiej Macierzy Szkolnej i z literatami w Instytucie Polskim w Wilnie na temat stanu oświaty polskiej na Litwie. Podzieliła się z nami wrażeniami z rozmów w gościnnym domu pp. Danuty i Wojciecha Piotrowiczów – od dawna zaangażowanych w wileńskie polskie życie kulturalne. Przywiozła nam do zapoznania się gazety wileńskie ( „Tygodnik Wileńszczyzny”, „Kurier Wileński”, „Naszą Gazetę”). Przy tej okazji dyskutowano też na temat informacji, jakie ukazały się w polskich, francuskich i kresowych środkach przekazu po paryskich uroczystościach 10-lecia Stowarzyszenia „Kresy we Francji”.


Pani Prezes poinformowała, że w Głosie Katolickim” (nr 22 z 11.06.2017) ukazał się już jej artykuł o tegorocznej pielgrzymce do Włoch, jak i ogłoszenie o naszym jesiennym wyjeździe na Kresy południowo-wschodnie (20.09-1.10.2017). Osobom zainteresowanym Prezes przesłała mailem jego szczegółowy program.

Następnie zajęto się organizowaniem wyjazdu 18 czerwca do Dourges z okazji uroczystości Bożego Ciała w parafii naszego Kapelana, ks. Leszka Wojciechowskiego. Po wspólnywm pikniku w ogrodzie obejrzeliśmy jeszcze na domowym komputerze liczne zdjęcia z „Maju nad Wilią zrobione i zarejestrowane przez Panią Prezes. Około północy dotarliśmy do domów. Naszej ofiarnej Gospodyni składamy gorące podziękowania za tak serdeczne przyjęcie, mile i pożytecznie spędzone godziny w rodzinnej atmosferze.

Mieczysława Szulc- Sekretarz Generalna

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page