Zebranie uzupełniające - programowe
Członków Stow. « Kresy we Francji »
w piątek 10 grudnia 2021 – godz. 15.00
w Centrum Dialogu Ks. Pallotynów , 25 rue Surcouf 75007 Paris
W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnich tygodniach i niemożliwości omówienia ich na poprzednim zebraniu, a są to sprawy ważne, tak dla Polonii francuskiej jak i dla naszej dalszej działalności, spotykamy się, aby omówić aktualności i sprawy przyszłe.
sprawozdanie z zebrania 19.11.2021- Sekretarz Generalna
podziękowanie panu Andrzejowi Szydło – Kierownikowi Wydz. Konsularnego przy Ambasadzie RP w Paryżu za przybycie i spotkanie z Członkami Stowarzyszenia 19.11.2021
informacje dotyczące Zjazdu Polonii Francuskiej w Oignies –
uczestnictwo 9 Członków Stowarzyszenia; nasza partycypacja- wernisaż III-ciej wystawy dot. Niepodległości Polski w Dourges –
zarys Kongresu, naszego uczestnictwa - kol. Maria Quillet – -dyskusja
nawiązanie kontaktu z dyrekcją Polskiej Akademii Nauk w Paryzu (24.11.21) w sprawie
wernisażu III-ciej wystawy dot. Niepodległości Polski
„Sojusznicy Polski w wojnie polsko-rosyjskiej 1918-1920”
spotkania noworocznego 2022
inne propozycje i rozwiązania
organizacja zebrania noworocznego – kiedy? gdzie? –propozycje
AUXERRE – „powrót” Maurycego Mochnackiego, uczestnika powstania listopadowego 1831, po 190-ciu latach do Ojczyzny – wydarzenie historyczne; wspólny wyjazd - uczestnictwo 8 Członków Stowarzyszenia
- sprawozdanie kol. Maria Quillet
Aktualizacja strony internetowej Stowarzyszenia – 2 seanse *opracowania tekstowego i fotograficznego
ALBUM powystawowy – wydawnictwo z ramienia Stowarzyszenia „Kresy we Francji”
w druku;
liczne kontakty i uzgodnienia z autorami i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie w Warszawie
Przygotowanie promocji albumu powystawowego w Paryżu i innych placówkach polonijnych – propozycje
Wydawnictwa – Towarzystwo Miłośników Historii – Andrzej Biernat, Sławomir Górzyński – Cmentarz Champeaux w Montmorency – Groby Polskie – ogromna i cenna monografia (870 stron)
Wizyty w Konsulacie przy Ambasadzie RP w Paryżu – troje Członków Stowarzyszenia złożyło dokumentacje w celu przywrócenia obywatelstwa polskiego.
Podwieczorek, rozmowy i propozycje dotyczące w/w tematów.
Serdecznie zapraszam na ostatnie w roku bieżącym spotkanie i wsparcie dalszej działalności naszego Stowarzyszenia.
SPRAWOZDANIE
Z ZEBRANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO-PROGRAMOWEGO
CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA ”KRESY WE FRANCJI”
piątek 10 grudnia 2021 - godz. 15,
25 rue Surcouf, Paryż
Rozpoczynając zebranie Prezes Krystyna Orłowiczwyraziła podziękowanie panu Andrzejowi Szydło, Kierownikowi Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Paryżu za przybycie na nasze poprzednie zebranie 19-ego listopada 2021. Następnie Sekretarz Generalna odczytała sprawozdanie z tego zebrania, a pani Maria Quillet zapoznała nas z 3-ema obszernymi sprawozdaniami z przebiegu ostatnich wydarzeń polonijnych organizowanych przez Stowarzyszenie lub tych, w których braliśmy udział. Były to sprawozdania :
- z Kongresu Polonii Francuskiej w Oignies, Hauts-de-France (5-6.11.2021) zorganizowanego w ramach obchodów 100-letniej rocznicy przybycia Polaków do Francji i z Wernisażu III-ej części naszej wystawy niepodległościowej „Sojusznicy Polski w wojnie polsko-rosyjskiej 1919-1921” w Kościele polskim w Dourges, Hauts-de-France (7.11.2021)
- z Wernisażu II-giej części naszej wystawy niepodległościowej„Wojna polsko-rosyjska 1919-1921, w sali parafialnej w Aulnay-sous-Bois, 14.11.2021
- oraz sprawozdanie z uroczystości wAuxerre (26.11.2021) przeniesienia prochów Maurycego Mochnackiego, walczącego w powstaniu listopadowym, do Polski.
Dzięki dokładnemu opisowi tych wydarzeń można było poczuć się ich naocznymi świadkami i wziąć udział w wymianie uwag dot. ich przebiegu. Sprawozdania te będą, jak zwykle, dostępne na (nowej) stronie internetowej Stowarzyszenia Kresy we Francji.
Nawiązując do sprawozdań Prezes podzieliła się swymi wrażeniami z udziału w spotkaniu z polskimi parlemantarzystami, które miało miejsce po uroczystościach na cmentarzu w Auxerre; przeczytała również podziękowanie, wystosowane w imieniu Stowarzyszenia, do pana Edmunda Oszczaka prezesa Collectif Polonia Haut-de-France, organizatora Zjazdu Polonii w Oignies. Poinformowała też, że na stronie internetowej ukaże się wideo-relacja z otwarcia II-ej cz. wystawy w Aulnay-sous-Bois - nagrana i udostępniona przez Polonijne Centrum Internetowe prowadzone przez pana Tomasza Dziobę.
Przechodząc do drugiej części zebrania, Prezes zapoznała zebranych z warunkami wydania francuskiej wersji naszego folderu oraz z postępowaniem prac związanych z aktualizacją strony internetowej przy pomocy pana Patryka Trestki.
Kolejnym punktem zebrania było omówienie przez Prezes prac związanych z dalszymi akcjami animowanymi przez Stowarzyszenie :
- paryskim wernisażem III-ej wystawy niepodległościowej„Wojna polsko-rosyjska 1919-1921”
- promocją Albumu powystawowego, obejmującego treść 3 wystaw niepodległościowych, wydanego z ramienia Stowarzyszenia.
Odnośnie wernisażu i promocji Albumu Członkowie obecni na zebraniu przedyskutowali różne swe uwagi i propozycje uzgadniając, aby oba wydarzenia miały miejsce jednocześnie na tej samej uroczystości. Zastanawiano się też nad tym, gdzie i kiedy mogłyby się odbyć.
Padły również propozycje przedstawienia tryptyku wystaw w innych miejscowościach i regionach niż dotychczas. Między innymi panowie Lionel Nowak i Roger Matuszewski zobowiązali się do podjęcia odpowiednich kroków, niezbędnych do zorganizowania wystaw, w departamencie Yonne.
Ponadto pan Lionel zaofiarował się przetłumaczyć na język francuski podpisy pod planszami I-ej wystawy oraz opracować graficznie powstały w ten sposób aneks.
Podał również pod rozwagę pomysł wydawania biuletynu Stowarzyszenia.
Prezes poinformowała o ukazaniu się dwujęzycznej monografii Cmentarz Champeaux w Montmorency – Groby Polskie autorstwa Andrzeja Biernata i Sławomira Górzyńskiego wydanego przez Towarzystwo Miłośników Historii oraz o możliwości nabycia następnego tomu wspomnień pana Witolda Mołodyńskiego, jednego z pierwszych Członków Stowarzyszenia, mieszkającego obecnie w Polsce.
Prezes opowiedziała o krokach poczynionych, przy jej pomocy, przez kilkoro naszych Członków w Konsulacie przy Ambasadzie RP w Paryżu w celu przywrócenia obywatelstwa polskiego i uzyskania polskiego dowodu i paszportu - wykorzystując fakt, że prawo francuskie umożliwia posiadanie podwójnego obywatelstwa, a sytuacja prawna w Polsce uległa zmianie. Zainteresowani opowiadali o okolicznościach stracenia obywatelstwa. Natomiast inni Członkowie, znajdujący się w podobnej sytuacji, wyrazili chęć złożenia w Konsulacie niezbędnych dokumentów w celu odzyskania obywatelstwa polskiego lub otrzymania paszportu RP.
Kończąc zebranie zastanawialiśmy się nad formą i miejscem naszego corocznego spotkania świątecznego, chcielibyśmy by odbyło się ono ok. połowy stycznia – m.in. pan Apoloniusz Serafin zobowiązał się zdobyć niezbędne informacje.
Mieczysława Szulc – Sekretarz Generalna
Comments