top of page
Szukaj
  • Stowarzyszenie Kresy we Francji

Święto żołnierzy Niezłomnych



 

 

Sprawozdania i podziękowania


 

Sprawozdanie z uroczystych obchodów

Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych połączonego

z 15. Rocznicą działalności Stowarzyszenia „Kresy we Francji”.


BIBLIOTEKA POLSKA w Paryżu, dnia 25 lutego 2023 r.

Dzięki uprzejmości Pana Profesora Casimir-Pierre Zaleskiego – Dyrektora Biblioteki Polskiej i Prezesa Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, część merytoryczna wydarzenia miała miejsce w siedzibie blisko 180-letniej Biblioteki Polskiej na wyspie św. Ludwika w Paryżu.

Uroczystość zgromadziła licznych zamieszkałych w Paryżu Polaków, zarówno młodszych, powojennych emigrantów, jak tez grupę tzw. starej emigracji – wojennej, której nieliczni już sędziwi przedstawiciele jak zawsze są obecni na wszelkich wydarzeniach polonijnych. Liczną grupę stanowili członkowie Stowarzyszenia „Kresy we Francji”.

Z kraju dotarli zaproszeni uczestnicy –

  1. Pana Minister Christian Młynarek – Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentującego P. Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałka Sejmu RP,

  2. Pan Tadeusz Nowacki - Wiceprezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich z Warszawy, reprezentujący Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,

  3. Agnieszka Bogucka, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, reprezentującą również pana Dariusza Piotra Bonisławskiego, prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia,

  4. delegacja Towarzystwa Edukacji Historycznej i Patriotycznej „Semper Fidelis” oraz Związku Piłsudczyków Oddział we Wrocławiu,

  5. Ambasadę RP w Paryżu reprezentował P. Andrzej Szydło – Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Paryżu, a także członkowie ataszatu wojskowego Rzeczypospolitej przy Ambasadzie Polskiej w Paryżu, P. Pułkownik Artur Miśkiewicz oraz P. Pułkownik Paulin Frankowski.

Pani Krystyna Orłowicz, Prezes Stowarzyszenia Kresy we Francji dokonała uroczystego powitania wszystkich zgromadzonych. Po powitaniach i odczytaniu korespondencji oficjalnej, skierowanej do uczestników wydarzenia, a więc listu P. Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej oraz listu od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Agnieszka Bogucka odczytała list od Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, P. Dariusza Piotra Bonisławskiego,i również w Jego imieniu wręczyła prezes Stowarzyszenia Kresy we Francji, P. Krystynie Orłowicz, medal XXX-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z podziękowaniem za niemal 30-letnią niezwykle żywą i owocną współpracę na rzecz Polonii francuskiej i Polaków na Wschodzie.

Przedmiotem spotkania w Bibliotece Polskiej były dwie prelekcje merytoryczne na temat Żołnierzy II powojennej konspiracji antysowieckiej:

  1. „Podziemie zbrojne i konspiracja niepodległościowa w Polsce w latach 1944 – 1956” wygłosił P. Dr Andrzej Olejniczak – Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu,

  2. „Powracamy Po Swoich. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN” prelekcję wygłosił Ks. Tomasz Marek Trzaska, z Instytutu Pamięci Narodowej i jednoczesnie kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie:


Spotkanie uświetnił i ubarwił repertuarem patriotycznym występ Chóru Polonijnego „Soli Deo” z Aulney sous Bois pod dyrekcją Pana Bogdana Żądło. Chór reprezentował duża i dynamicznie funkcjonującą parafię polonijną na przedmieściu Paryża.

Przebieg spotkania zarejestrował P. Marcin Wach dla Telewizji Polonia dla programu KIERUNEK ZACHÓD, który będzie emitowany w środę 8go marca o godzinie 17.50 .

Następnego dnia, w niedzielę, 26 lutego.2023 r.


wszyscy uczestnicy spotkania w Bibliotece Polskiej spotkali się na Uroczystej Mszy Świętej Koncelebrowanej o godz. 11-tej w polskim Kościele Wielkiej Emigracji p.w. Wniebowzięcia NMP w Paryżu przy ul. Saint Honore, w sercu Paryża. W trakcie uroczystości, w obecności sztandarów polskich i francuskich, z udziałem gen. Armii Francuskiej Jean Pierre Beauchesne, przyjaciela Polaków, homilię wygłosił ks. Tomasz Marek Trzaska – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej i Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej w Warszawie. Homilia w dużej mierze dotyczyła ofiary i cierpienia żołnierzy, którzy nie ulegli przemocy okupacji sowieckiej w Polsce po II Wojnie Światowej, a wielu z nich zapłaciło za to własnym życiem i cierpieniem rodzin. W trakcie mszy św. Ks. Bogusław Brzyś, Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej, wykonanej z brązu, ilustrującej troje „Wyklętych” – Rotmistrza Witolda Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego i Danutę Siedzikównę, Inkę. Tablica w formie reliefu jest przeznaczona dla Szkoły Polskiej na ul. Lamande w Paryżu.

Po zakończeniu uroczystości sakralnej zarząd Stowarzyszenia „Kresy we Francji” zaprosił delegacje oraz swoich członków na uroczysty obiad w pobliskiej restauracji.


Opr. Agnieszka Bogucka


 

Warszawa 10.03.2023 r.

Pani Maria Krystyna Orłowicz

Prezes Stowarzyszenia „Kresy we Francji”

Paryż

Szanowna Pani Prezes Stowarzyszenia „Kresy we Francji” !


Szanowni Jubilaci Członkowie Stowarzyszenia !

Pragnę w imieniu własnym oraz Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie podziękować i wyrazić ogromną radość z możliwości święto wania wraz z Wami Uroczystości XV - lecia działalność Waszego Stowarzyszenia w Paryżu w dniach 25-26.02.2023 r.

Ta piękna i wielce Patriotyczna Uroczystość Jubileuszowa ukazała dzięki wielkiemu zaangażowaniu Stowarzyszenia „Kresy we Francji”, a szczególnie Pani Prezes piękno historii naszego Narodu. To dzięki Wam Paryż i Polonia we Francji mogli usłyszeć o wielkości i niezłomności synów i córek naszej ukochanej Ojczyzny.

Konferencja zorganizowana w dniu 25.02.2023 r. w Bibliotece Polskiej w Paryżu po przez dobór tematów wygłoszonych w jej trakcie przez doktora Andrzeja Olejniczaka pt. „Podziemie zbrojne i konspiracja niepodległościowa w Polsce w latach 1944-1956 i ks. Tomasza Marka Trzaski pt. „Powracamy po swoich. Praca Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej” ukazała, jakże tragiczne losy Naszego Narodu, a Chór Polonijny „Soli Deo” z Aulney sous Bois pięknym i wzruszającym wykonaniem pieśni patriotycznych i wojskowych dopełnił dzieła.


Wielkie gratulacje!

Natomiast dnia 26.02.br. to wielka manifestacja Polskości podczas Uroczystej Mszy Świętej w Kościele Wielkiej Emigracji p.w. Wniebowzięcia NMP w Paryżu. Podniosła i patriotyczna homilia wygłoszona przez księdza Tomasza Marka Trzaskę wywarła ogromne wrażenie na uczestnikach Mszy Świętej. Udział Pocztów Sztandarowych tak przedstawicieli Armii Republiki Francuskiej, Stowarzyszenia Kombatantów Polskich i ich Rodzin we Francji oraz Poczet Sztandarowy z Wrocławia Towarzystwa Edukacji Historycznej i Patriotycznej „Semper Fidelis” w mundurach Ułanów Kresowych, Ministra Christiana Młynarka z-cy Szefa Kancelarii Sejmu RP, Pani Agnieszki Boguckiej – Prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia „Wspólna Polska” , Andrzeja Szydło – konsula RP w Paryżu i Artura Miśkie wicza – attache wojskowego przy ambasadzie RP były pełnym i patriotycznym dopełnieniem.

Poświęcenie tablicy – reliefu pamięci Żołnierzy Niezłomnych ukazującej Rotmistrza Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego i Danutę Siedzikównę – Inkę, dokonanej przez ks. Bogusława Brzysia – Rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji w asyście księży cele bransów było ogromnym przeżyciem dla wszystkich zgromadzonych.

Szanowna Pani Prezes i wszyscy członkowie Stowarzyszenia, życzę Wam abyście swym dzia łaniem starali się nieść światło ducha polskości na dalsze długie lata.


Kłaniając się Wszystkim po Staropolsku

Szczęść Boże,


Tadeusz Nowacki Wiceprezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie

 

Droga Pani Prezes Krystyno!

Szanowni Państwo członkowie Stowarzyszenia Kresy we Francji


Minął miesiąc od uroczystości zorganizowanych przez Państwa ku czci Żołnierzy Wyklętych i poświęcenia tablicy ich upamiętniającej. Moje myśli ciągle wracają do tych dni spędzonych w Paryżu. Spełnienie mojego marzenia zobaczenia Paryża ziściło się zupełnie przypadkowo, ale za to w jakich wspaniałych okolicznościach, za co Wam - organizatorom pragnę serdecznie podziękować. Ożyło we mnie poczucie wspólnoty z Wami - potomkami Kresowiaków, bo i ja jestem synem Kresowian z Wołynia, z czego jestem dumny.

Dwie podniosłe, patriotyczne uroczystości, świetnie zorganizowane i poprowadzone w duchu zadumy nad losami Żołnierzy Wyklętych-Żołnierzy Niezłomnych oraz przywracania pamięci o nich współczesnym,

wywarły na mnie niezatarte przeżycia.

Merytoryczne, głęboko oparte w faktach referaty naukowe stały się niecodzienną lekcją historii.

Na mnie najgłębsze wzruszenie wywarły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru. Polacy- potomkowie emigrantów tak pięknie dobranym repertuarem oraz wspaniałą polszczyzną wzruszyli moje serce i uświadomiły, że kultura Polska wśród emigracji francuskiej kwitnie i przekazywana jest kolejnym pokoleniom!

W drugim dniu uroczystości w Kościele Polskim doświadczyłem kolejnego wzruszenia. Tylu rozmodlonych wiernych, poczty sztandarowe, piękna oprawa Mszy Świętej z rewelacyjną homilią księdza kapelana wyciskały łzy wzruszenia u licznych zgromadzonych uczestnikach.

Mnie najbardziej zauroczył wspaniały śpiew pieśni w wykonaniu licealistów, ze stojącego obok mnie pocztu sztandarowego Liceum Polskiego w Paryżu. To, że zaśpiewali pełnymi głosami, czystą polszczyzną i to trzy zwrotki pieśni "Boże coś Polskę" nie często można spotkać w kraju!

Takie młodzieży chowanie przynosi chlubę rodzicom, nauczycielom i środowisku polonijnemu.

Przy obiedzie pożegnalnym w swoim słowie usiłowałem przekazać swoje wrażenia z przeżyć jakich doznałem. Wzruszenie i świadomość niedoskonałości wypowiedzi nie dały mi możliwości ogarnięcia wszystkich myśli.

Dlatego ponawiam moje serdeczne podziękowanie za gościnę i trud organizacyjny Pani Krystynie i wszystkim których udziałem były te wydarzenia.

Specjalne podziękowanie proszę przekazać Ojcom Pallotynom za przyjęcie nas pod swój dach. Doskonałe położenie ich domu w centrum metropolii dały możliwość codziennych kilkugodzinnych spacerów do znanych w całym świecie punktów - symboli Paryża, podziwiania piękna architektury zabytków, zadumy przy licznych pomnikach historii oraz uroku ruchu statków wycieczkowych z mostów nad Sekwaną.

Ponieważ rozpoczął się Wielki Tydzień przed Wielkanocą przesyłam wszystkim Państwu szczere życzenia świąteczne, dużo zdrowia, radości przy rodzinnych stołach, smacznego jajka i Bożego Błogosławieństwa!


Jan Boćwiński


Nysa, 2.03.2023


 

Droga Pani Prezes Krystyno!

Szanowni Państwo członkowie Stowarzyszenia Kresy we Francji


Minął miesiąc od uroczystości zorganizowanych przez Państwa ku czci Żołnierzy Wyklętych i poświęcenia tablicy ich upamiętniającej. Moje myśli ciągle wracają do tych dni spędzonych w Paryżu. Spełnienie mojego marzenia zobaczenia Paryża ziściło się zupełnie przypadkowo, ale za to w jakich wspaniałych okolicznościach, za co Wam - organizatorom pragnę serdecznie podziękować. Ożyło we mnie poczucie wspólnoty z Wami - potomkami Kresowiaków, bo i ja jestem synem Kresowian z Wołynia, z czego jestem dumny.

Dwie podniosłe, patriotyczne uroczystości, świetnie zorganizowane i poprowadzone w duchu zadumy nad losami Żołnierzy Wyklętych-Żołnierzy Niezłomnych oraz przywracania pamięci o nich współczesnym,

wywarły na mnie niezatarte przeżycia.

Merytoryczne, głęboko oparte w faktach referaty naukowe stały się niecodzienną lekcją historii.

Na mnie najgłębsze wzruszenie wywarły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru. Polacy- potomkowie emigrantów tak pięknie dobranym repertuarem oraz wspaniałą polszczyzną wzruszyli moje serce i uświadomiły, że kultura Polska wśród emigracji francuskiej kwitnie i przekazywana jest kolejnym pokoleniom!

W drugim dniu uroczystości w Kościele Polskim doświadczyłem kolejnego wzruszenia. Tylu rozmodlonych wiernych, poczty sztandarowe, piękna oprawa Mszy Świętej z rewelacyjną homilią księdza kapelana wyciskały łzy wzruszenia u licznych zgromadzonych uczestnikach.

Mnie najbardziej zauroczył wspaniały śpiew pieśni w wykonaniu licealistów, ze stojącego obok mnie pocztu sztandarowego Liceum Polskiego w Paryżu. To, że zaśpiewali pełnymi głosami, czystą polszczyzną i to trzy zwrotki pieśni "Boże coś Polskę" nie często można spotkać w kraju!

Takie młodzieży chowanie przynosi chlubę rodzicom, nauczycielom i środowisku polonijnemu.

Przy obiedzie pożegnalnym w swoim słowie usiłowałem przekazać swoje wrażenia z przeżyć jakich doznałem. Wzruszenie i świadomość niedoskonałości wypowiedzi nie dały mi możliwości ogarnięcia wszystkich myśli.

Dlatego ponawiam moje serdeczne podziękowanie za gościnę i trud organizacyjny Pani Krystynie i wszystkim których udziałem były te wydarzenia.

Specjalne podziękowanie proszę przekazać Ojcom Pallotynom za przyjęcie nas pod swój dach. Doskonałe położenie ich domu w centrum metropolii dały możliwość codziennych kilkugodzinnych spacerów do znanych w całym świecie punktów - symboli Paryża, podziwiania piękna architektury zabytków, zadumy przy licznych pomnikach historii oraz uroku ruchu statków wycieczkowych z mostów nad Sekwaną.

Ponieważ rozpoczął się Wielki Tydzień przed Wielkanocą przesyłam wszystkim Państwu szczere życzenia świąteczne, dużo zdrowia, radości przy rodzinnych stołach, smacznego jajka i Bożego Błogosławieństwa!


Jan Boćwiński


Nysa, 2.03.2023


 

Damian Wittchen – delegat

Towarzystwo Edukacji Historycznej i Patriotycznej „Semper Fidelis”

Z Wrocławia


W 15 rocznicę działalności Stowarzyszenia Kresy we Francji, miałem zaszczyt uczestniczyć z Towarzystwem Edukacji Historycznej i Patriotycznej Semper Fidelis z Wrocławia w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Paryżu.

Nasze uroczystości rozpoczęliśmy spotkaniem Gości i Polonii w historycznej Bibliotece Polskiej na którym dr. Andrzej Olejniczak - IPN Wrocław wygłosił wykład ”Podziemie zbrojne i konspiracja niepodległościowa w Polsce w latach 1944-1956, a ks. Tomasz Marek Trzaska - IPN Warszawa, opowiedział zebranym na temat ”Powracamy Po Swoich. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”. Po wystąpieniach spotkanie uświetnił występ Chóru Polonijnego Soli Deo z Aulney sous Bois.

Natomiast w niedzielę w Kościele Wielkiej Emigracji pw. WNMP odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, w której brały także udział Poczty Sztandarowe - Związku Piłsudczyków - Wrocław, Armii Republiki Francuskiej z gen. Jean-Pierre Beauchesne na czele, Poczet Stowarzyszenia Kombatantów i ich rodzin we Francji, oraz Poczet Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu, następnie poświęcona została tablica - relief przedstawiająca postaci Witolda Pileckiego ps. „Witold”, Łukasza Konrada Cieplińskiego ps. „Pług”, oraz Danutę Siedzikównę ps. „Inka”.

Dla mnie także jako wolontariusza Kwatery na „Łączce” cmentarza Wojskowego w Warszawie był to wyjątkowy czas, który spędziłem w gronie przyjaciół dla których wolna i niepodległa Polska, oraz pamięć o Żołnierzach Wyklętych stanowią fundament codziennej działalności.

Uroczystości w Paryżu oprócz wymiaru patriotycznego były także okazją do spotkania się z rodakami, którzy mieszkają we Francji od wielu lat, ich doświadczenie i spojrzenie na dzisiejszą Polskę, oraz historię stanowiło dla mnie wyjątkowe doświadczenie. Myślę, że wspólne uroczystości, rozmowy bardzo zbliżyły nas Polaków do siebie co z pewnością będzie owocowało w przyszłości, kolejnymi wspólnymi działaniami i spotkaniami.

Podczas naszego pobytu był także czas na zwiedzanie pięknego Paryża, który stanowi perłę europejskiej kultury i sztuki, ogrom pięknej architektury i wyjątkowy klimat Paryża jest myślę dla każdego, oraz dla mnie dużym przeżyciem.

Cieszę się, że mogłem zabrać z sobą swoją córkę Zofię, która pierwszy raz odwiedziła Francję i Paryż, dla niej również był to czas wielu wzruszeń i zachwytów nad pięknem Paryża.

Serdeczne dziękuję Stowarzyszeniu „Kresy we Francji” Pani Prezes Krystynie Orłowicz, oraz Stanisławowi Kuszła, Związkowi Piłsudczyków z Wrocławia/Nysa za wkład i wielkie serce w przygotowaniach tego patriotycznego święta, oraz Wszystkim którzy uświetnili nasze spotkanie. Mamy nadzieje, że wspomnienia z tego wydarzenia zostaną z nami na długo.



 

Wspomnienia z pobytu na uroczystościach 15-lecia działalności Stowarzyszenia

„Kresy we Francji” –

uczczenie święta Żołnierzy Niezłomnych – poświęcenie tablicy - reliefu


Na zaproszenie Stowarzyszenia “Kresy we Francji” w dniach 25- 26 lutego 2023 miałam przyjemność uczestniczyć, wraz ze swoim Tatą, w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W pierwszym dniu obchodów uroczyste spotkanie odbyło się w słynnej Bibliotece Polskiej w Paryżu, na której wygłoszono wykłady na temat Podziemia Niepodległościowego, oraz prac ekshumacyjnych IPN min na tzw. warszawskiej „Łączce”, w których brał udział także mój Tata.

W dniu kolejnym, 26 lutego w Kościele Polskim p.w. WNMP w Paryżu odbyła się uroczysta msza św. oraz uroczystość poświęcenia tablicy – reliefu z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych.

Temat Żołnierzy Wyklętych jest w naszym domu obecny długo, moi rodzice od lat kultywują pamięć o naszch bohaterach, organizując także różnego rodzaju spotkania z kombatantami, wystawy i wyjazdy na Kresy.

Ten wyjazd był dla mnie szczególny, ponieważ wcześniej nie byłam we Francji i zawsze moim marzeniem było pojechanie do Paryża. Cieszę się, że miałam możliwość zwiedzenia tego pięknego miasta i jego słynnych muzeów jak Luwr czy Orsay.

Chciałabym serdecznie podziękować Stowarzyszeniu „Kresy we Francji” i Pani Prezes Krystynie Orłowicz, oraz Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego święta w Paryżu. Cieszę się także że mogłam poznać i porozmawiać z Polakami, którzy od lat żyją we Francji to także było dla mnie ważnym przeżyciem.

Dla nas młodych pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem i inspiracją z której możemy korzystać w naszym życiu. Mam nadzieję, że jeszcze będę mogła przyjechać do pięknego Paryża i spotkać się znów z naszą Polonią.


Zosia Wittchen – licealistka w Wrocławia



 

„czy nasze ofiary nie pójdą na marne”, na pytanie zadane przez płk Łukasz Cieplińskiego po uroczystościach zorganizowanych w Paryżu jest już odpowiedź – NIE, nie poszły na marne. Upamiętnienie ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH we Francji gdzie przez wieki Polacy szukali wolności i skąd prowadzili swoje działania mające na celu powrót Polski na mapę Europy, a następnie pełne odzyskanie niepodległości, ma szczególne znacznie symboliczne. Dziesięciolecia zacierania pamięci o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH sprawiły, że dopiero za naszych dni możemy uhonorować ich ofiarę i sprawić, by zajęli należne im miejsce wśród najznamienitszych bohaterów naszego NARODU. Fakt, że TABLICA upamiętniająca troje NAJDZIELNIEJSZYCH z DZIELNYCH znajdzie swoje miejsce w Szkole Polskiej w Paryżu i będzie przypominać młodzieży ICH czyny, jest potwierdzeniem tego, że ofiary, cierpienia a szczególnie złożona danina życia nie poszły na marne ! Serdecznie dziękuję w imieniu swoim jak i organizacji które reprezentuję (TEHiP SEMPER FIDELIS, ZWIĄZEK PIŁSUDCZYKÓW we Wrocławiu), Stowarzyszeniu KRESY WE FRANCJI, na czele z niestrudzoną Panią Prezes Krystyną Orłowicz oraz wszystkim osobom ze Stowarzyszenia, za udział w naszym wspólnym PROJEKCIE oraz za pomoc i opiekę, którą otoczyli naszą delegację z Polski. Bądźcie zdrowi ! Stanisław Kuszła, Nysa



 



73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

KONGRES POLONII FRANCUSKIEJ, Oignies, Hauts-de-France

KONGRES POLONII FRANCUSKIEJ, Oignies, Hauts-de-France, 5-6.11.2021 WERNISAŻ WYSTAWY Sojusznicy Polski w wojnie polsko-rosyjskiej 1919-1921, Dourges, 7.11.2021 5-ego listopada o godz. 11-tej Collectif

bottom of page