top of page
Szukaj
Stowarzyszenie Kresy we Francji

Zebranie 25.02.2019

Zebranie

Członków Stowarzyszenia « Kresy we Francji »

25-go lutego o godz. 15-tej

25 rue Surcouf, Paryż 7


Część I – g. 15 – 16.30


  • Sprawozdanie z zebrania noworocznego w PAN-ie 15.01.2019 – Sekretarz Generalna

  • WARSZAWA - sprawozdanie prezes Stowarzyszenia ze spotkań dot. wznowienia kontaktów w instytucjach rządowych i organizacjach pozarządowych w dniach 15 – 20 lutego 2019:

_ informacje dotyczące współprac

_wsparcia odnośnie realizacji zamierzonych wydarzeń kulturalnych naszego Stowarzyszenia

_organizacji wspólnych imprez dla Polonii francuskiej

  • Spotkania z naszymi gośćmi i prelegentami:

  • P. Jerzym Pluchą – artystą-malarzem, autorem kopii Matki Bożej Łaskawej ofiarowanej Kościołowi Polskiemu w Paryżu przez nasze Stowarzyszenie z okazji 10-lecia działalności

  • P. Jerzym Szkamrukiem – filmowcem, twórcą filmu o Polakach z Kazachstanu – omówienie dalszych inicjatyw; Łotwa - projekt spotkania Polonii w Rydze i projekcja filmu

  • P. Jarosławem Krasnodębskim – prelegentem i twórcą filmu o Stanisławowie – nasz artykuł w „Kurierze Galicyjskim” nr 23 – 24.

  • Płk-iem prof. Tadeuszem Krząstkiem – konsultacje i opracowywanie plansz II–ej wystawydot. obchodów 100-lecia Niepodległości Polski„Boje o granice Polski”- omówienie kosztów i formy prezentacji w PAN-ie w Paryżu 15 kwietnia 2019; konsultacje merytoryczne oraz formy transportu wystawy z konsultantem odpowiedzialnym za wykonanie techniczne; opracowania pisemnego wystąpienia wykładowcy w języku francuskim; uzgodnienie tłumaczeń.

  • List p. Witolda Mołodyńskiego do członków Stowarzyszenia – jego nowe opracowania kolejnych książek o Bieszczadach; przekazanie przesłanych kopii artykułów z gazet polskich.

  • Nowa propozycja wyjazdu - podróż historyczna: „Szlakiem niepodległości na Kresach północno-wschodnich”.


Część II g.16.30

Spotkanie z p.doktorem Adamem Kulczyckim –

wiceprezesem Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie


Proszę o punktualne przybycie, z pozdrowieniami M. Krystyna Orłowicz


 

SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA

CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA ”KRESY WE FRANCJI

poniedziałek 25 lutego 2019 godz. 15, 23 rue Surcouf, 75007 Paris


Zebranie rozpoczęto jak zwykle odczytaniem przez Sekretarz Generalną sprawozdania z poprzedniego zebrania - Noworocznego, które miało miejsce 15go stycznia w paryskiej Stacji Naukowej PAN. Następnie Prezes p. Krystyna Orłowicz odczytała swe sprawozdanie – przygotowane dla Dyrekcji Stacji Naukowej PAN - z wykładu multimedialnego zaprezentowanego, przez pana dr hab. Piotra Okulewicza profesora UAM w Poznaniu, przed rozpoczęciem Zebrania Noworocznego.


Główna część zebrania poświęcona była relacji Pani Prezes z jej pobytu w Warszawie (15-20.02.19) :

- oficjalnych rozmów w instytucjach rządowych oraz organizacjach pozarządowych związanych z możliwościami współpracy w celu realizacji zaplanowanych przez nas wydarzeń naukowo-kulturalnych dla Polonii we Francji i zapoznania się z nowymi przepisami dot. składania projektów

- spotkań z naszymi byłymi gośćmi i wykładowcami w celu :

- omówienia minionych imprez (z artystą-malarzem p. Jerzym Pluchą autorem kopii lwowskiej MBŁ ofiarowanej przez nas Kościołowi Polskiemu w Paryżu w 2017r.; z p. Jarosławem Krasnodębskim twórcą filmu o Stanisławowie zaprezentowanym 15 grudnia ub.r. w Centre du Dialogue i omawianym w artykule p. K. Orłowicz opublikowanym na polskifr.fr i w „Kurierze Galicyjskim” nr 23-24, 2018)

- opracowania dalszych wspólnych wydarzeń (spotkanie z p. Jerzym Szkamrukiem - twórcą filmu o Polakach w Kazachstanie zaprezentowanego w Ambasadzie Polskiej w Paryżu, 6.10.18 - w celu zorganizowania projekcji filmu w Rydze i spotkania z tamtejszą Polonią ; spotkanie z płk prof. Tadeuszem Krząstkiem - autorem wystawy „Polskie Drogi do Niepodległości” zaprezentowanej w Stacji Naukowej PAN w Paryżu, 9.03.18 – w celu omówienia przygotowania i prezentacji II cz. tej wystawy zatytułowanej „Boje o granice Polski” - już 15 kwietnia br.


Pani Prezes przekazała zebranym przywiezione egzemplarze „Kuriera Galicyjskiego” oraz odczytała, zaadresowany do nas wszystkich wraz z licznymi załącznikami, list p. Witolda Mołodyńskiego naszego Członka mieszkającego obecnie w Bieszczadach i wybierającego się na tę wystawę.

Wyjazd do Grecji został anulowany z przyczyn od nas niezależnych. Pani Prezes zaproponowała więc majową podróż historyczną „Szlakiem niepodległości na Kresach północno-wschodnich”, przedstawiła jej trasę, warunki uczestniczenia i zebrała pierwsze zapisy. Otrzymaliśmy też program naszego wrześniowego wyjazdu na Kresy południowo-wschodnie.

Z przyjemnością powitaliśmy naszego nowego Członka p. Lionela Nowaka, który, mimo.że urodzony we Francji, świetnie włada jęz. polskim i żywo interesuje się historią związaną z emigracją Polaków.


Podczas zebrania omawiano również ostatnie wydarzenie związane z Kresami – wystąpienie (w niedzielę 24 lutego br. w Aulnay-sous-Bois) dr hab. Adama Kulczyckiego wiceprezesa Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie „Wołyń’43: walka o pamięć – walka o Polskę. Masowe ludobójstwa Polaków dokonane przez OUN-UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej 1943 – 1947”.

Przedstawiciele Zarządu „Kresy we Francji” oraz kilkoro Członków było obecnych na tym spotkaniu polecanym przez ks. abp Miecz. Mokrzyckiego Metropolitę Lwowskiego Obrzadku Łacińskiego.

A więc, podczas części nieoficjalnej naszego poniedziałkowego zebrania tzn. wspólnego podwieczorku, gościliśmy pana Dr Adama Kulczyckiego - wykładowcę akademickiego w dziedzinie socjologii, dziennikarstwa, filozofii. Dr A. Kulczycki przedstawił zebranym swoją drogę życiową oraz genezę powstania Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego. Omówił cele statutowe Instytutu, zrealizowane przedsięwzięcia i plany na przyszłość m.in. konferencje naukowe nt. Ormian na Kresach, kultury polskiej na tych ziemiach, „kwestii ruskiej” i Ukrainy w polskiej myśli politycznej, wielokulturowości, plany utworzenia muzeum kresowego. Można było zakupić acta Igo zjazdu tego Instytutu wydane przez „Res Cresoviana”. Wywiązała się długa dyskusja, w której zabrał również głos ks. Aleksandre Pietrzyk podkreślając, że powinniśmy się zająć głównie dniem dzisiejszym i przyszłością. Pan Dr A. Kulczycki apelując o połączenie wysiłków w celu promocji dziedzictwa kresowego wyraził gotowość Instytutu do współpracy i zaprosił Stowarzyszenie „Kresy we Francji” na II Kongres Środowisk Kresowych RP (Lublin, 14-15.06.2019 r.).


Mieczysława Szulc – Sekretarz Generalna

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page