SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA POKONFERENCYJNEGO
CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA ”KRESY WE FRANCJI”
wtorek 16 kwietnia 2019 godz. 15, 74 rue Lauriston ,75116 Paris
Sekretarz Generalna odczytała sprawozdanie z ostatniego zebrania (roboczo-organizacyjnego), które miało miejsce 19.03.2019 w paryskim Centrum Dialogu przy rue Surcouf.
Prezes Stowarzyszenia poinformowała o przygotowaniu i złożeniu przez Prezes i Sekretarz Generalną, wniosku w Konsulacie RP w Paryżu - na opracowanie i wydanie polsko-francuskiego folderu informacyjnego Stowarzyszenia „Kresy we Francji” oraz na aktualizowanie strony internetowej Stowarzyszenia, stworzonej i prowadzonej bez żadnej pomocy finansowej organizacji rządowych czy pozarządowych, obejmującej historię ponad 10. lat naszej działalności.
Panie B. Teodorowicz i K. Orłowicz podzieliły się z obecnymi wrażeniami z wyjazdu-pielgrzymki, wraz z p. E. Podrzycki, do Sens i Mâlay-le-Grand w dniach 29-30 marca b.r. Podkreśliły serdeczne przyjęcie przez naszych Członków mieszkających w pobliżu - pp. L. Nowaka i R. Matuszewskiego. Pan Lionel Nowak, pełniący rolę przewodnika po Sens, podzielił się również z nami swą ogromną wiedzą o tym zabytkowym mieście. Ma też opracować pamiątkowy album fotograficzny opierając się na zdjęciach pani Orłowicz oraz na własnych zbiorach. Natomiast pani Teodorowicz przygotuje notatkę opisującą tę pielgrzymkę po historycznych zabytkach francuskich i polskich w Sens i okolicy.
Następnie omówiono przebieg ostatnich kwietniowych wydarzeń i działań naszego Stowarzyszenia :- 7.04 - Mszy św. w Kościele polskim - dziękczynnej za umieszczenie w nim kopii lwowskiego obrazu MBŁaskawej oraz w intencji Członków - prowadzonej przez ks. Aleksandra Pietrzyka (podkreślono liczne przybycie Członków, treść kazania); wspólnego przyjacielskiego obiadu w Krypcie; popołudniowego, wysoce profesjonalnego, koncertu „Polska” wykonanego przez Orchestre des jeunes de l’Ile de France (OJIF) w Audytorium im. Marcela Landowskiego w Paryżu.
- 15.04 - Wernisażu polsko-francuskiej Wystawy „Wojna polsko-rosyjska 1919-1920” autorstwa płk Tadeusza Krząstka w Stacji Naukowej PAN w Paryżu. Prezes zdała sprawozdanie dot. organizacji pobytu Pana Pułkownika (miejsce wystawy, odbiór i instalacja 20-to planszowej wystawy, zamówienie koktajlu). Poinformowała też o czekających Zarząd pracach „powernisażowych” (notatka naukowa do PAN, listu-podziękowania do Dyrekcji SN PAN, przygotowanie artykułu, kontakty z organizacjami pragnącymi również pokazać tę wystawę).
Następnie Prezes omówiła sukces przedstawionej dnia poprzedniego wystawy i towarzyszącego jej wykładu p. płk T. Krząstka - liczną frekwencję, ciekawych gości, zainteresowanie obecnych, żywe dyskusje w czasie koktajlu, pożyteczność dwujęzykowego opisu wystawy i folderu.
Obecna na wernisażu ekipa TVP Polonia nada relację z jego przebiegu w najbliższym czasie w audycji „Kierunek Zachód” (TVP Polonia 7.05 – wtorek godz. 19.25). Przy okazji Prezes podkreśliła ogromną rolę, jaką odgrywają środki masowego przekazu – telewizja, radio i prasa – w rozprzestrzenianiu się wiedzy o działalności naszego Stowarzyszenia, nawiązywaniu kontaktów i powiększaniu grona naszych Członków.
Podczas wenisażu dotarła i do nas oczywiście tragiczna wiadomość o płonącej Katedrze Notre-Dame.
Prezes K. Orłowicz odczytała wzruszający list p. Agnieszki Boguckiej - prezes Oddz. Warszawskiego Stow. „Wspólnota Polska” wysłany w odpowiedzi na przyjęcie Jej na członka naszego Stowarzyszenia.
Prezes podała również informacje związane z naszymi tegorocznymi wyjazdami :
- Litwa 10-20 maja – szczegóły dot. zbiórki, trasy, wpłacano II ratę
- Ukraina 8-18 września – zaplanowana trasa, warunki wjazdu i finansowania
Po zakończeniu części roboczej zebrania przystąpiono do uroczystego podwieczorku z naszym Gościem wykładowcą płk Tadeuszem Krząstkiem. Prowadzone wielotematowe rozmowy z licznie przybyłymi Członkami Stowarzyszenia trwały długo, były bardzo serdeczne i ożywione.
Mieczysława Szulc – Sekretarz Generalna
Comments