Sprawozdanie z zebrania
We wtorek 15-go stycznia 2019 o godz.15.00 odbyło się zebranie noworoczne członków Stowarzyszenia « Kresy we Francji» w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu.
Część naukową, zorganizowaną dla członków Stowarzyszenia „Kresy we Francji” oraz zaproszonych gości, zapewnił pan dr hab. Piotr Okulewicz, który wygłosił prelekcję pt: „ Kresy we współczesnej kulturze polskiej”.
Pani Magdalena Sajdak pracownik d/s naukowych PAN w Paryżu, powitała zgromadzonych w sali wykładowej i przesdstawiła wykładowcę.
Zarząd i członkowie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” z wielkim zainteresowaniem słuchali opowiadania o Kresach: ich rozciągłości geograficznej, kompozycji etnograficznej i historii współżycia wielu mniejszości narodowych, które potrafiły wzajemnie tworzyć wspólnotę narodową uzupełniając się wzajemnie w zakresie wykonywanych zawodów, twórczości naukowej i artystycznej.
Wspaniałym uzupełnieniem naszej wiedzy o Kresach była prezentacja imienna naukowców , w tym nazwiska twórców słynnej szkoły matematycznej, literatów, pisarzy, poetów, artystów, reżyserów, aktorów oraz naszych polskich noblistów urodzonych na Kresach. Tam, szczególnie we Lwowie, zaczynała się ich kariera życiowa promieniująca na cały kraj i rozsławiająca bogactwo kulturowe II-giej Rzeczypospolitej. Wykładowca podkreślił znaczenie mniejszości narodowej żydowskiej, która działała nie tylko w domenie handlu, ale z niej wywodzili się słynni polscy poeci i pisarze, którzy podkreślali swą polską narodowość.
Wykład był wzbogacony ikonograficznie bardzo ciekawą mapą regionu lwowskiego, która pomogła nam zrozumieć układ narodowościowy Lwowa i jego okolic.
Zdjęcia Cmentarza Łyczakowskiego i jego historii przeniosły nas na tamten teren.
Pan dr Piotr Okulewicz pragnął zakończyć swoje wystąpienie wspomnieniem o lwowskich „batiarach” i opowiedział nam o „Wesołej lwowskiej Fali” – audycji radiowej, która rozsławiła Lwów na cały kraj. Występy „Szczepcia i Tońcia” wszyscy już znaliśmy z poprzedniej konferencji, organizowanej przez nasze Stowarzyszenie, ale możliwość wysłuchania piosenek w ich wykonaniu ukazała nam jak wielki zasięg medialny miała ta audycja nadawana raz w tygodniu. Mogliśmy zobaczyć i wysłuchać piosenek w wykonaniu tego niezapomnianego duetu. Wykładowca zaprezentował nagrania dźwiękowo-filmowe z tamtej epoki.
Po wykładzie trwającym około półtorej godziny odbyła się część robocza, na której przedstawione zostało sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia „Kresy we Francji” za rok 2018 z podkreśleniem współpracy z Polską Akademią Nauk w Paryżu w ramach obchodów 100lecia Niepodległości Polski.
Pan dr Piotr Okulewicz oraz Pani Magdalena Sajdak zostali zaproszeni, przez organizatorów tego spotkania ze strony Stowarzyszenia, na noworoczny poczęstunek gdzie mogliśmy dzielić się wzajemnie naszą wiedzą o Kresach polskich i uzupełniać ją w rozmowach indywidualnych z wykładowcą. Pan dr P. Okulewicz dowiedział się o naszej 11-letniej działalności w rozmowach z członkami naszego Stowarzyszenia.
W imieniu Zarządu i członków Stowarzyszenia „Kresy we Francji” składam serdeczne podziękowanie Dyrekcji i Pracownikom Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu za otwartość i przyjęcie nas w swoich murach, zorganizowanie tego wspaniałego spotkania naukowego i możliwości uczestniczenia w bardzo ciekawych konferencjach naukowych oranizowanych przez Stację PAN w ciągu całego roku.
Paryż, 17 stycznia 2019
M. Krystyna Orłowicz
Prezes Stowarzyszenia „Kresy we Francji”
Comments