Zebranie pokonferencyjne
Członków Stowarzyszenia « Kresy we Francji »
10-go grudnia 2018 o godz. 15-tej
25 rue Surcouf, Paryż 7
Sprawozdanie z zebrania z 12-go listopada 2018 – Sekretarz Generalna
Omówienie wydarzeń polonijnych w ostatnim miesiącu:
_ 20 listopada – relacja z projekcji filmu „Złączyć się z Narodem” w Ambasadzie RP 16-go października - TVP Polonia – Kierunek Zachód – Strona Internetowa Stowarzyszenia- Wydarzenia 2018
_ 1 grudnia - otwarcie Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Katedrze Nôtre Dame w Paryżu – uroczysta Msza Święta w obecności delegacji Senatu i Ambasady RP
_ Od 30 listopada 2018 – obraz Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa ofiarowany 31.03.2017 przez Stow. „Kresy we Francji” – znajduje się już w Kościele Polskim p.w.WNMP w Paryżu
_ 2 grudnia – wyjazd delegacji Stow. „Kresy we Francji” do Dourges na uroczystości spotkania delegacji rządowej RP z tamtejszą Polonią – Msza Św.; prezentacja dorobku Polonii regionu Hauts de France; występy zespołów artystycznych
_ 7 grudnia - Centrum Dialogu - spotkanie z Bogusławem Kiercem-poetą, reżyserem, pedagogiem – obecność członków Stowarzyszenia
W ostatnim miesiącu – opracowanie zaproszenia i przygotowanie spotkania z p. J. Krasnodębskim
9-go grudnia – prelekcja i projekcja filmu „Tu był mi raj... – opowieść o dawnym Stanisławowie”autorstwa p. Jarosława Krasnodębskiego – konferencja dla Polonii w Centrum Dialogu - Paryż
3,10,24.XI. i 8.XII.2018 - spotkania sobotnie - aktualizacja Site Internet Stowarzyszenia
Organizacja Pielgrzymki do GRECJI- Śladami Św. Pawła – 7-15 maja 2019 – jeszcze zapisy.
Nasz wyjazd na Kresy południowo-wschodnie przewidziany od 8 września 2019 – projekt
Proszę o punktualne przybycie, z pozdrowieniami M. Krystyna Orłowicz
SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA POKONFERENCYJNEGO
CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA ”KRESY WE FRANCJI”
poniedziałek 10 grudnia 2018 godz.15, 25 rue Surcouf, 75007 Paris
Po wysluchaniu sprawozdania Sekretarz Generalnej z zebrania w poniedziałek 12 listopada, przystąpiono do dalszego omawiania projekcji filmu dokumentalnego „Złączyć się z Narodem” pp. Jerzego Szkamruka i Piotra Budnika, która miała miejsce 16 października w Ambasadzie RP w Paryżu. Członkowie dzielili się swoimi wrażeniami, a Pani Prezes poinformowała o umieszczeniu na stronie internetowej naszego Stowarzyszenia relacji o tym wydarzeniu, która ukazała się w audycji Kierunek Zachód w TVP Polonia 20 listopada. Przypomniała też o poprzednich tegorocznych relacjach telewizyjnych związanych z naszą działalnością. Następne wypowiedzi Członków dotyczyły ilości i oceny polskich audycji telewizyjnych o tematyce kresowej. Dyskusja objęła również obecną sytuację ekonomiczną w Polsce.
Wszyscy ucieszyliśmy się wiadomością, potwierdzoną zdjęciami, o zainstalowaniu 30 listopada br. kopii lwowskiego obrazu MBŁaskawej w Kościele Polskim w Paryżu przy Faubourg Saint-Honoré, ofiarowanej przez nas w zeszłym roku z okazji 10lecia Stowarzyszenia i rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza.
Natomiast w sobotę 1go grudnia, Zarząd Stowarzyszenia i wielu naszych Członków, przybyło do paryskiej Katedry Notre-Dame by wziąć udział w uroczystej Mszy św. odprawionej z okazji oficjalnego otwarcia „polskiej” kaplicy pod wezwaniem św. Germana, biskupa Paryża w VI w. i Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polskiej. Kopia obrazu MB Częstochowskiej została już uroczyście umieszczona w kaplicy św. Germana w maju 2018 r., ale oficjalne otwarcie kaplicy pod nowym wezwaniem miało miejsce dopiero teraz po jej renowacji.
Delegacja Zarządu Stowarzyszenia była też obecna na uroczystościach związanych z wyjazdem delegacji Rządu RP do Dourges w celu jej spotkania się z Polonią z regionu Hauts-de-France. Pani Prezes zdała nam na zebraniu dokładną relację z przebiegu części oficjalnej i artystycznej tego wydarzenia. Przekazała też wiadomości i pozdrowienia od znanych nam osób.
Członkowie Stowarzyszenia przybyli również licznie do Centrum Dialogu księży Pallotynów, aby posłuchać pana Bogusława Kierca, poetę, aktora i reżysera, który opowiadał o swoim życiu zawodowym, osobistym, swych zamiłowaniach i przemyśleniach oraz czytał swe poezje. Mimo późnej godziny rozmawiano jeszcze długo na temat poruszonych kwestii.
Zebranie nasze mieliśmy nazajutrz po projekcji, też w Centrum Dialogu, filmu dokumentalnego „Tu był mi raj...- opowieść o dawnym Stanisławowie” w reż. p. Jarosława Krasnodębskiego i jego wystąpieniu historyczno-ikonograficznym o tym mieście – dawnej stolicy Pokucia. Skupiliśmy się więc na relacji pani Prezes o pracach związanych z przygotowaniem tego spotkania oraz dzieliliśmy się wrażeniami z filmu i prelekcji.
Kontynuowaliśmy tę dyskusję po przybyciu na zebranie pana J. Krasnodębskiego, który miał potem okazję, jak i dnia poprzedniego, do prywatnych rozmów z wieloma naszymi Członkami. Umożliwiło mu to porównanie środowisk kresowych, ich problemów i zainteresowań. Odniósł wrażenie, że kresowiacy są wszędzie, paryscy uderzyli Go gościnnością. Ma nadzieję tutaj powrócić, by podzielić się z nami swymi kolejnymi dokonaniami.
Pod koniec zebrania odwiedził nas ks. Krzysztof Hermanowicz, SAC - Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, dyrektor Centrum Dialogu i długo dzielił się z nami swoim doświadczeniem Apostolstwa Miłosierdzia Bożego we Francji, a głównie formami niesienia pomocy imigrantom.
Spotkanie Noworoczne Stowarzyszenia przewidziano na wtorek 15ego stycznia 2019 w Stacji Naukowej PAN przy ul. Lauriston. Natomiast 15go kwietnia pan płk Tadeusz Krząstek ma tam przedstawić II cz. wystawy „Drogi do niepodległości”.
Mieczysława Szulc – Sekretarz Generalna
Comments