top of page
Szukaj
Stowarzyszenie Kresy we Francji

SESJA KULTURALNO-NAUKOWA - DOURGES,6-8 KWIETNIA 2018


SPAWOZDANIE Z ZEBRANIA I SESJI KULTURALNO-NAUKOWEJ

SALA BRUNO, DOURGES, 6-8 KWIETNIA 2018


W dniu 6-go kwietnia trzy członkinie naszego Stowarzyszenia wyruszyły własnymi samochodami do Dourges, aby tam uczestniczyć, na czas weekendu, w wydarzeniach tamtejszej Polonii. Już wieczorem zainstalowaliśmy wystawę „Drogi do Niepodległości” w Sali Bruno.


Nazajutrz właśnie w tej Sali odbyło się Pierwsze Walne zebranie Porozumienia Organizacji Polonijnych Północnej Francji. Prezes, pan Oszczak, nakreślił w swoim przemówieniu cele i kierunki działalności Stowarzyszeń, po to aby przystosować je do dzisiejszych potrzeb. Zachowując dziedzictwo i tożsamość od ich powstania z lat 1920-23, należy dzisiaj zrzeszyć się w jednym „bloku”, wzajemnie się wspierać i solidaryzować, komunikując się wzajemnie o manifestacjach i wydarzeniach każdego z nich.


Następnie nasza Pani Prezes Krystyna Orłowicz przedstawiła zebranym działalność naszego Stowarzyszenia i omówiła powstanie naszej pięknej wystawy.


W niedzielę 8-go kwietnia odbył się wernisaż naszej wystawy „Drogi do Niepodległości” w Sali Bruno w obecności władz miejskich miasta Dourges, prezesa Polonii Północnej pana Oszczaka, prelegentów i gości. Pan Oszczak zainagurował swoim wystąpieniem obrazującym funkcjonowanie poszczególnych Stowarzyszeń z Północy, podkreślając ich ważną rolę w życiu kulturalnym i narodowym tamtejszej Polonii, pod warunkiem, że będą one działać solidarnie, uzupełniając się i wspierając się między sobą.


Przerwy między wystąpieniami uświetnili nam utalentowani muzycy, Sebastian i Antoni Gajny, grą na skrzypcach i pianinie elektronicznym.


Po czym Pani Prezes zaprezentowała zarys działalności naszego Stowarzyszenia oraz wprowadziła nas w ducha wystawy.


Następnie zabrał głos prelegent pan Jan Sojewski, który szczególowo omówił bohaterskie walki stoczone w latach Iej wojny światowej, wspomniał też o chrzcie Polski w 966 roku, wydarzeniach lat 1670, 1795 aż do utworzenia Armii Błękitnej oraz posunięciach strategicznych Józefa Piłsudskiego.


Drugą prelegentką była pani Alicj Tessard Mieczakowska, która zaprezentowała nam literaturę polską lat międzywojennych 1918-1939, jej kierunki i prądy, takie jak dadaizm, ekspresjonizm, futuryzm i jej największych przedstawicieli, do których należą Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Bolesław Leśmian i inni. Zakończyła swoje wystąpienie odezwą do Rodaków o wzajemne poszanowanie się, poświęcenie dla sprawy Polski, solidarność oraz zachowanie dokumentów historycznych z naszej przeszłości jako świadectwa dla młodych pokoleń, jako dziedzictwa narodowego.

Jeszcze finałowy koncert i poczęstunek uświetnił ten wspaniały wieczór.


Nawiązałyśmy nowe kontakty z instytucjami i miastami, które pragną wyeksponować u siebie wystawę w ciągu obchodów 100lecia Niepodległości Polski. Sukces niebywały.

Maria Quillet

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page