top of page
Szukaj
Stowarzyszenie Kresy we Francji

Działalność Stowarzyszenia 01.2018 - 12.2018

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia « Kresy we Francji »

w roku 2018

W 2018 roku, rozpoczęliśmy 11-ty rok działalności zgodnie z założeniami statutowymi Stowarzyszenia. Organizowaliśmy comiesięczne zebrania, imprezy i wyjazdy; poszerzyliśmy współpracę z organizacjami polonijnymi w Paryżu, na północy Francji oraz polskimi w kraju, w celu rozwinięcia relacji i możliwości pozyskania specjalistów z zakresu historii Kresów polskich, zapoznania szerszej publicznosci, tak w Polsce, jak i we Francji naszą działalnością, a także zdobywania wsparcia finansowego na jej realizację.


ZEBRANIA

- zorganizowaliśmy 10 zebrań poprzedzonych programem ramowym w tym 2 zebrania pokonferencyjne, 2 – swiąteczne: noworoczne w Polskiej Akademii Nauk w Paryżu oraz wielkanocne w Centrum Dialogu Ks. Pallotynów, podczas którego odwiedziła ns TVP Polonia nagrywając wywiady z członkami naszego Stowarzyszenia dla audycji „Kierunek Zachód”. Każde zebranie było zrelacjonowane w postaci sprawozdania przygotowanego przez Sekretarz Generalną.


KONFERENCJE

Zorganizowaliśmy dwie konferencje otwarte: 9-go marca zwiazaną z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski w oparciu o 16-toplanszową wystawę pt: „Drogi do Niepodległości” opracowaną przez płka Tadeusza Krząstka ze Studium Europy Wschodniej UW i jego towarzyszącym wykładem, w Stacji Naukowej PAN w Paryżu.

9-go grudnia odbyła się konferencja w Centrum Dialogu "Stanisławów nowoczesna prowincja Rzeczypospolitej" wsparta dokumentacją zdjęciową oraz projekcją filmu dokumentalnego pt:„TAM BYŁ MI RAJ... opowieść o dawnym Stanisławowie”w reżyserii i prezentacji doktoranta Jarosława Krasnodębskiego.

Po obu konferencjach ukazały sie reportaże w „Głosie Katolickim”, na portalu PMK, na stronie internetowej naszego Stowarzyszenia; z ostatniej konferencji w „Kurierze Galicyjskim” – miesięczniku wydawanym na Ukrainie.


WYJAZDY

W dniach 6 – 8 kwietnia miała miejsce sesja kulturalno-naukowa w Dourges zorganizowana przez stowarzyszenia z regionu Hauts-de-France wokół wystawy „Drogi do Niepodległości” wypożyczonej i przywiezionej z Paryża przez Zarząd Stow. „Kresy we Francji”. Prezes uczestniczyla w sescji naukowej.


Po raz 9-ty członkowie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” wraz z parafianami Polskiego Kościoła w Dourges wyruszyli na wspólną pielgrzymkę, od 10 do 20 maja, ponownie do Włoch. Przepiękny, bogaty pobyt „Z wizytą u Św. Ojca Pio i Św. Michała Archanioła został również zrelacjonowany na łamach „Głosu Katolickiego” i naszej stronie internetowej.


Na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia „Res Carpathica” z Warszawy p. dra Jana Skłodowskiego, dniach 6–10 czerwca, delegacja Stowarzyszenia wzięła udział w historycznym wyjaździe do Rumunii na obchody legionowe - związane z bitwą pod Rarańczą z 1918 roku i procesem polskich legionistów w Syhocie Marmaroskim.


W dorocznej pielgrzymce do Motmorency, 10 czerwca wzięli udział, jak co roku, członkowie Stow. „Kresy we Francji”.


W dniach 20 – 23 września, na zaproszenie Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Stow. „Res Carpathica”, delegacja naszego Stowarzyszenia wyjechała na Żmudź (Litwa) i wzięła udział w objazdowej sescji naukowo-historycznej pt: „SYNOWIE ZIEMI ŻMUDZKIEJ BRACIA NARUTOWICZOWIE: SYGNATARIUSZ AKTU NIEPODLEGŁOŚCI LITWY STANISŁAW NARUTOWICZ (1862-1932) I PIERWSZY PREZYDENT POLSKI GABRIEL NARUTOWICZ (1865-1922)”


Kontynuując obchody 100-lecia Niepodległości Polski i włączając się w dalszą współpracę z organizacjami na północy Francji, przedstawicielki Zarządu Stowarzyszenia „Kresy we Francji” pojechały ponownie do Dourges 17 października wraz z naszymi gośćmi filmowcami z Warszawy w celu prezentacji filmu „Złączyć się z Narodem” dla tamtejszej Polonii.


Z okazji wizyty p. Stanisława Karczewskiego – Marszałka Senatu RP we Francji 2 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie z reprezentacjami stowarzyszeń i organizacji francusko-polskich w regionie Hauts-de-France. Będąc inspiratorem tego wydarzenia, członkinie Zarządu Stow. reprezentowały „Kresy” w Dourges gdzie odbywała się główna impreza.


Oprócz wyjazdów reprezentacyjnych delegacji naszego Stowarzyszenia, Prezes odbyła 3 podróże do Warszawy w celu pogłębienia współpracy z instytucjami polskimi współpracującymi z Polonią. Otwarcie Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie na współpracę z organizacjami zachodniej Europy, szczególnie zainteresowanymi sprawami Polaków na wschodzie, otwiera nowe możliwości dla naszego Stowarzyszenia. Konsekwencją tej przyszłej współpracy jest opracowanie i złożenie trzech projektów na rok 2019.


WYDARZENIA

Głównymi wydarzeniemi kulturalno-historycznymi, którymi Stow. „Kresy we Francji” włączyło się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski była, wyżej wzmiankowana, organizacja wystawy historycznej „Drogi do Niepodległości” opracowanej przez płka Tadeusza Krząstka.

Wydarzeniem nadzwyczajnym była prezentacja filmu „Złączyć się z Narodem” w reżyserii Jerzego Szkamruka i Piotra Budnika, 16-go października w Ambasadzie RP w Paryżu. Twórcy filmu przybyli do Paryża na tę premierę i umożliwili szerokiej publiczności polskiej i francuskiej zapoznanie się z nieznaną częścią naszej historii w kontekście Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Oprócz wydarzeń organizowanych przez nasze Stowarzyszenie, Zarząd i Cłonkowie brali udział w wielu spotkaniach naukowych, jubileuszowych i religijnych m.in.

- w sesji naukowej dot. obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Ambasadzie RP w Paryżu,

- polskich uroczystościach majowych oraz otwarciu polskiej kaplicy związanych z instalacją repliki obrazu MB Częstochowskiej w Katedrze Notre Dame,

- Kolokwium z okazji obchodów 180-lecia Towarzystwa opieki nad Pomnikami i Grobami Historycznymi Polskimi w Bibliotece Polskiej w Paryżu,

- w uroczystych obchodach 70-lecia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Ich Rodzin we Francji w Domu Kombatanta w Paryżu,

- Kolokwium uroczystych obchodów 180-lecia założenia Towarzystwa Historyczno-literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu,

- w koncercie orkiestry Symfonietta Cracovia, zorganizowanym przez Ambasadę RP w Paryżu z okazji odzyskania Niepodlełości przez Polskę w salle Gaveau w Paryżu

- w występie Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zorganizowanym z ramienia Ambasady RP w Kościele Madeleine w Paryżu

oraz spotkaniach naukowych i literackich organizowanych w Stacji Naukowej PAN i w Centrum Dialogu Ks. Pallotynów, a także w projekcjach filmów organizowanych przez Instytut Polski w Paryżu.


ORGANIZACJA DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA

W ciągu roku 2018 Zarząd kontynuował swoją działalność zgodnie z założeniami statutowymi Stowarzyszenia i przedsięwzięciami przewidzianymi i możliwymi do realizacji rozwijając i wzbogacając równocześnie formy przekazu.

Realizując program kulturalno-historyczny w roku 2018, Zarząd przygotowywał równocześnie projekty na rok 2019. Głównymi zabiegami w tym celu były wizyty i opracowania merytoryczne trzech projektów z Instytucjami w Warszawie, zainteresowanymi naszym dorobkiem, które wyraziły chęć wspierania naszej kresowej działalności we Francji.


Otwarcie na nowe kontakty i nasz dorobek pozwoliły na realizowanie naszych projektów dzięki systematycznej pracy, spotkaniom i wyjazdom, na koszt własny w ramach wolontariatu społecznego, członków Zarządu.

Pozyskanie lokali adekwatnych do wymiaru naukowego czy prezentacji filmowej w Paryżu nie jest sprawą prostą i wymaga ogromnych zabiegów Zarządu, aby uzyskać zgodę i dostosować się do wymogów. Liczne spotkania wstępne prowadzą szczęśliwie do uzgodnień z wynikiem pozytywnym. Prezentacje w salonach Ambasady RP czy Stacji Naukowej PAN mają większy zasięg promocyjny i lepsze pozyskiwanie publiczności.

Relacje z wydarzeń i konferencji udostępniane były szerszej Polonii w postaci reportaży ukazujących się w polonijnym tygodniku „Głos Katolicki” oraz w nowopowstałym portalu PMK polskifr.fr - będących formą promocji działalności naszego Stowarzyszenia.


Należy podkreślić, że w roku 2018 działalność naszego Stowarzyszenia była relacjonowana w TVP Polonia aż 6-ciokrotnie, w postaci wywiadów Prezes oraz Członków Stowarzyszenia lub w relacjach z wydarzeń kulturalnych organizowanych przez „Kresy we Francji”.

W ten sposób działalność Stow. „Kresy we Francji” jest szerzej rozpoznawalna przez różne środowiska w Polsce i innych krajach. W ciągu 11-tu lat działalności wypracowaliśmy sobie poczesne miejsce wśród działalności Polonii na zachodzie.


Wszystkie wydarzenia prezentowane są na stronie internetowej: www.kresyenfrance.wix.com/kresy, która jest regularnie aktualizowana. Jest to dodatkową pracą Zarządu i nowo pozyskanego studenta - Informatyka. Seanse pracy nad aktualizacją naszej strony internetowej odbywają się regularnie w soboty rano.

Ponawiamy nasze serdeczne podziękowania Księżom Pallotynom w Paryżu za udostępnianie sali Centrum Dialogu , co pozwala nam realizować zebrania, spotkania i konferencje.


Wszystkim członkom Stowarzyszenia „Kresy we Francji” składam serdeczne podziękowanie za ofiarną pomoc organizacyjną i merytoryczną, które mają ogromne znaczenie w prezentacji wizerunku naszej działalności na forum polonijnym tak we Francji jak i w Polsce.


Paryż, 31 grudnia 2018 Maria Krystyna Orłowicz - Prezes

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page