Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia « Kresy we Francji »
w roku 2017
W 2017 roku, jak w poprzednich latach, prowadziliśmy działalność zgodnie z założeniami statutowymi Stowarzyszenia. Organizowaliśmy comiesięczne zebrania, imprezy i wyjazdy; rozwijaliśmy współpracę z organizacjami polonijnymi i polskimi w Paryżu, na północy Francji oraz poza jej granicami. Głównym wydarzeniem w życiu Stowarzyszenia było zorganizowanie obchodów związanych z jego 10-letnią działalnością.
ZEBRANIA
- odbyło się 11 zebrań, na które zostały opracowane programy i sprawozdania:
6 zebrań roboczych zwykłych oraz zebranie plenerowe, pokonferencyjne (z drem Janem Skłodowskim), zebranie noworoczne, jubileuszowe z delegacjami przybyłymi na obchody 10-lecia działalności Stowarzyszenia i zebranie walne.
KONFERENCJE
W dniu 29-go listopada zorganizowaliśmy, w paryskim Centrum Dialogu, konferencję etnograficzno-historyczną, multimedialną: "Huculszczyzna – sentymentalna Atlantyda; z wędrówek po dawnych Kresach południowo-wschodnich". "Związki Kresów i Francji poprzez historię działań II Brygady Legionów Polskich pod dowództwem gen. Józefa Hallera" – w prezentacji dra Jana Skłodowskiego, która zgromadziła liczną Polonię paryską zainteresowaną tym tematem.
WYJAZDY
W dniach 21.04 do 1 maja 2017, we współpracy z Parafią Św. Stanisława w Dourges, zorganizowaliśmy pielgrzymkę „Śladami Świętych po słonecznej Italii” do Rzymu, Monte Cassino, Cascii, Asyżu, Florencji, Padwy i Wenecji.
Delegacje Stowarzyszenia uczestniczyły również w uroczystościach, które miały miejsce:
- 28.05-02.06 w Wilnie na Litwie - „Maj nad Wilią”
Trzyosobowa delegacja Stowarzyszenia „Kresy we Francji” wzięła udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim zatytułowanym „Na tropach Melchiora Wańkowicza”. Byłyśmy gośćmi twórcy i dyrektora tego dorocznego zjazdu Romualda Mieczkowskiego, naszego prelegenta z roku 2016.
- 14.05 w Montmorency - siedmioosobowa grupa osób z naszego Stowarzyszenia wraz z Prezes wzięła udział w dorocznej pielgrzymce Polaków, na cmentarz w Montmorency organizowanej przez Polską Misję Katolicką i Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu.
- 17.07 i 07-08.10 w Dourges – na zaproszenie naszego Kapelana ks. Proboszcza Leszka Wojciechowskiego, delegacje Stowarzyszenia uczestniczyły w uroczystościach Bożego Ciała oraz w jubileuszowych obchodach 90-lecia powstania organizacji i chórów polonijnych na północy Francji, a także założenia polskiej Parafii p.w. Św. Stanisława w Dourges.
WYDARZENIA
W dniach 31.03 – 2.04.2017 Stowarzyszenie „Kresy we Francji” obchodziło
10-lecie swojej działalności.
W ramach obchodów Zarząd Stowarzyszenia opracował następujący program:
uroczystą Galę w Ambasadzie RP w Paryżu poświęconą dorobkowi Stowarzyszenia, która obejmowała:
- diaporamę odzwierciedlającą stronę internetową www.kresyenfrance.wix.com Stowarzyszenia
- promocję książek autorstwa naszych członków
- wystąpienia pięciu delegacji Stowarzyszeń i instytucji przybyłych z Polski oraz licznej reprezentacji Polonii z północy Francji
- program artystyczny zespołu „Górale” z Dourges
- koktail wydany przez pana Dariusza Wiśniewskiego Ambasadora RP dla licznie przybyłych gości Polaków i Francuzów (ponad 200 osób)
ofiarowanie kopii lwowskiego obrazu Matki Bożej Łaskawej historycznemu Kościołowi Polskiemu na Concorde, podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w intencji Członków Stowarzyszenia „Kresy we Francji” oraz Polaków żyjących za wschodnią granicą. Wydarzeniem nadzwyczajnym było nominowanie ks. Leszka Wojciechowskiego Proboszcza Parafii Polskiej w Dourges na Kapelana naszego Stowarzyszenia przez Rektora PMK ks. Bogusława Brzysia.
zebranie nadzwyczajne z delegacjami i gośćmi w Centrum Dialogu
kolokwium w Bibliotece Polskiej w Paryżu i wystawa : „Krzemieniec –Ateny Polskie - miasto Juliusz Słowackiego w zbiorach prywatnych hr Stanisława Ledóchowskiego”.
TVP Polonia relacjonowała przebieg uroczystości religijnej oraz emitowała wywiad z prezes Stowarzyszenia dotyczący jego 10-letniej działalności.
Wydarzenia związane z obchodami 10-lecia Stowarzyszenia pozwoliły zgromadzić prezesów i członków innych organizacji, którzy zaznajomili się z celami i wynikami naszych manifestacji kulturalnych i historycznych, co zachęciło ich do współpracy.
Braliśmy również udział w licznych uroczystościach i manifestacjach polonijnych w Ambasadzie RP w Paryżu m.in.:
prezentacja PPI – obecnie PCI - Polonijne Centrum Internetowe
obchody 200-ej rocznicy śmierci gen. Tadeusza Kościuszki (sesja naukowa i wyjazd do miejsc związanych z jego pobytem we Francji)
spotkanie z Marszałkiem Senatu RP p. Stanisławem Karczewskim z okazji corocznego „Narodowego czytania”
wizyta p. Jana Dziedziczaka Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP do spraw łączności z Polonią – spotkanie z prezesami organizacji polonijnych
konferencja z okazji 150-tej rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego
koncert świąteczny z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Zarząd i niektórzy członkowie Stowarzyszenia angażowali się bardzo intensywnie w życie Polonii francuskiej biorąc udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, historycznych, rocznicowych i religijnych, organizowanych przez inne stowarzyszenia, w celu lepszego poznania ich działalności, nawiązania możliwości współpracy, wzajemnego wspierania i spotkań,
np: w dniu 4.06.2017 delegacja Stowarzyszenia brała udział w Le Mans w uroczystości Stulecia utworzenia we Francji Armii polskiej tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera
ORGANIZACJA DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA
W ciągu roku 2017 Zarząd kontynuował swoją działalność zgodnie z założeniami statutowymi Stowarzyszenia i przedsięwzięciami przewidzianymi i możliwymi do realizacji.
Jednocześnie, Zarząd czynił przygotowania do działań w roku 2018.
Opracowano projekt merytoryczno-finansowy na II-gie półrocze 2017 roku i I-sze półrocze 2018.
Otwarcie na nowe kontakty i nasz dorobek pozwoliły na nawiązanie lepszych relacji, ich intensywnej kontynuacji z polskimi instytucjami oficjalnymi we Francji i w Polsce - Ambasadą RP i Konsulatem we Francji, Stacją Naukową Polskiej Akademii Nauk w Paryżu, jak i Senatem RP, Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie. Było to realizowane dzięki systematycznej pracy, spotkaniom i wyjazdom, na koszt własny w ramach wolontariatu społecznego, członków Zarządu. Podejmowane starania umożliwiły nie tylko pracę bieżącą, ale również przygotowanie projektów na rok 2018 ustalając tematykę i pozyskanie specjalistów do ich realizacji i finansowania.
Całość pracy organizacyjnej wymaga wiele dyplomacji, umiejętności prowadzenia rozmów i podtrzymywania dobrych relacji w środowisku polonijnym we Francji i w Polsce.
Owocem tych zabiegów jest także pozyskanie w 2017 r. ośmiu nowych członków mających związki rodzinne z Kresami.
Działalność Stowarzyszenia jest odzwierciedlona na stronie internetowej: www.kresyenfrance.wix.com/kresy, która jest regularnie aktualizowana, co przedstawia ogromny wysiłek Zarządu i Informatyka.
Najważniejsze wydarzenia udokumentowane są w postaci artykułów ukazujących się w polonijnym tygodniku „Głos Katolicki” będących formą promocji działalności naszego Stowarzyszenia.
Ponawiamy nasze serdeczne podziękowania Księżom Pallotynom w Paryżu za udostępnianie nam sali Centrum Dialogu, możliwości korzystania z ich innych pomieszczeń i infrastruktury, co pozwala nam realizować zebrania, spotkania i konferencje.
Wszystkim członkom Stowarzyszenia „Kresy we Francji” dziękujemy za efektywne angażowanie się w sprawy organizacyjne i merytoryczne umożliwiające lepszą reprezentację i efekt naszej działalności.
Paryż, 18 grudnia 2017
Maria Krystyna Orłowicz - Prezes
Mieczysława Chudzikiewicz-Szulc – Sekretarz Generalna
Hozzászólások