top of page
Szukaj
Stowarzyszenie Kresy we Francji

wernisaż wystawy i wykład „Wojna polsko – rosyjska 1919 - 1920” - płk Tadeusz KRZĄSTEK - 15.IV






 

Notatka z wernisażu wystawy « Wojna polsko-rosyjska 1919-1920 » i wykładu w

Stacji Naukowej PAN w Paryżu 15.04.2019


Kontynuując współpracę ze Stacją Naukową PAN w Paryżu, zrealizowaliśmy następny projekt historyczny związany z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę z trzyletniego zaplanowanego cyklu wystaw i wykładów „Drogi do Niepodległości”.

Po pierwszej prezentacji 9.03.2018, przedstawiliśmy II-gą część zatytułowaną

Wojna polsko-rosyjska 1919-1920”

Wernisaż 20-planszowej wystawy dokumentującej wydarzenia i postacie z nimi związane oraz wykład objaśniający ten okres historyczny prezentowany był przez prof. płk. Tadeusza Krząstka – autora i wykładowcę Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa opracowana w języku polskim i francuskim, adresowana jest do publiczności polonijnej, Polaków francuskojęzycznych i do Francuzów interesujących się historią Polski.


Uroczysty wieczór otworzył pan Maciej Forycki – Dyrektor Stacji naukowej PAN w Paryżu podkeślając wagę tego wydarzenia wpisującego się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podkreślił również jak wielkie znaczenie miało zwycięstwo Polaków w bitwie nad Wisłą, nie tylko dla odradzającego się państwa polskiego, ale dla całej Europy.


Twórca wystawy i wykowca – historyk prof. płk. Tadeusz Krząstek ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, z którym Stowarzyszenie „Kresy we Francji” współpracuje od wielu lat, po ogólnym wprowadzeniu, objaśniał kolejne etapy bitew i postaci, które prezentowane na kolejnych planszach, odegrały kluczową rolę w całej strategii wojny polsko-rosyjskiej. Dla lepszego odbioru tematu, wykładowca prezentował dodatkowo dokumenty na dużym ekranie.


Licznie przybyli słuchacze – Polonia i Francuzi, po wykładzie, żywo dyskutowali konsultując dokumentację historyczną na wystawionych planszach; otrzymali również dwujęzyczny folder , który skrótowo traktuje prezentowany temat.

Pan prof. płk. Tadeusz Krząstek, pozostając do dyspozycji gości, udzielał dodatkowych wyjaśnień zwiazanych z opracowanym materiałem historycznym.


Zarząd i członkowie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” zapewnili nawiązanie bliższych kontaktów towarzyskich i profesjonalnych podczas koktajlu.

Wśród publiczności byli obecni prezesi wielu organizacji polonijnych zaprzyjaźnionych, wspierających działalność naszego Stowarzyszenia.

Zostaliśmy również zaszczyceni obecnością potomków Generała Maxime’a Weyganda, jednego z głównych strategów zwycięstwa w tej wojnie.


Dziękujemy serdecznie za życzliwą i owocną współpracę Dyrekcji i Zespołowi Naukowemu Stacji Naukowej PAN w Paryżu za umożliwienie realizacji kolejnego wydarzenia kulturalnego z ramienia Stowarzyszenia „Kresy we Francji”.


Paryż, 21.04.2019


Mieczysława Szulc M. Krystyna Orłowicz

Sekretarz Generalna Prezes

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page