top of page
Szukaj
Stowarzyszenie Kresy we Francji

Stowarzyszenie « Kresy we Francji » - Polonia Hauts-de- France

Stowarzyszenie « Kresy we Francji » - Polonia Hauts-de- France


Nasz kolejny wyjazd na północ Francji w dniu 11.03.2020, wiązał się z wieloma tematami, które mogły być zrealizowane tylko na miejscu.


I tak, na zaproszenie prezesa Collectif Polonia Hauts-de- France, p. Edmonda Oszczaka, delegacja nasza, w osobach M. Krystyna Orłowicz – prezes Stowarzyszenia i Lidia Stępień – Członek, wzięły udział w zebraniu prezesów tej organizacji skupiającej kilkanaście asocjacji tego regionu. Spotkanie to było bardzo interesujące ze względu na organizowanie imprez II-go roku obchodów 100-lecia masowego przybycia Polaków na północ Francji. Wydarzenia przygotowywane w różnych miejscowościach przybierają rozmaite formy manifestacji kulturalnych, sportowych i sesji naukowych. Prezesi poszczególnych organizacji prezentowali propozycje zaznaczenia ich działalności na rzecz upamiętnienia tego wydarzenia historycznego, w swoich miastach.


Prezes E. Oszczak przedstawił zakres i możliwości łączności między poszczególnymi miejscowościami oraz aktualną formę prezentacji ich działalności na unowocześnionej stronie internetowej, która będzie dostępna z końcem kwietnia b.r.


Zebranie zakończył sympatyczny koktajl, podczas którego można było wymieniać informacje podczas rozmów i poznać lepiej działalność zgromadzonych organizacji. Skorzystałyśmy z tych spotkań polonijnych, aby zaprosić delegacje organizacji francusko – polskich, tego regionu, na naszą konferncję 3-go kwietnia do Paryża.


Powodem tej podróży był też odbiór naszej II-giej wystawy związanej z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski „Wojna polsko-rosyjska” i przetransportowanie jej do Aulnay-sous-Bois, w/g wcześniejszych uzgodnień z proboszczem parafii polskiej.


Ponieważ, na miejscu, okazało się, że wystawą zainteresowane są jeszcze inne organizacje w tym regionie, pozostała ona do ich dyspozycji.


Ważnym też powodem naszego tam pobytu, było uzgodnione uprzednio, spotkanie z reprezentacją Zarządu chóru górników polskich z Douai.


13-go marca przybyli do Dourges p. Laurent Kwiatkowski – prezes i p. Thibaut Waxin szef chóru, aby zapoznać się i omówić repertuar występu śpiewaków, który miałby uświetnić naszą konferencję w części artystycznej.


Idea zaproszenia tego Chóru do Paryża, oparta na wzajemnej łączności Polonii we Francji i wieloletniej współpracy z organizacjami tamtejszego regionu, powstała w wyniku naszej obecności na uroczystościach oficjalnych, w Siedzibie Regionu w Lille, 10-go grudnia 2019, podczas zakończenia 1-go roku obchodów 100-lecia przybycia Polaków do prac w kopalniach, w/g konwencji międzynarodowej podpisanej między Francją i Polską. Tam mogłyśmy usłyszeć i zachwycić elegancją i klasą artystyczną tego Chóru.


Miałyśmy też okazję zobaczyć występy zespołów regionalnych z innych miast północy Francji, gdzie wciąż kultywowana jest więź pokoleniowa Polaków, uzewnętrzniająca się w różnych formach podtrzymywania tradycji i kultury polskiej.


Propozycję wzbogacenia naszej konferencji naukowej częścią artystyczną, przedstawiłyśmy na specjalnym spotkaniu z panem Andrzejem Szydło – nowo przybyłym Radcą i Kierownikiem Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Paryżu, który przyjął delegację Zarządu Stowarzyszenia, wraz z panią Jolantą Niedzielą-Thebault – Starszą Inspektor, 6-go marca w Ambasadzie RP, gdzie ustalaliśmy formę i przebieg naszego wydarzenia kulturalnego organizowanego na 3-go kwietnia b.r.


Propozycja nasza została życzliwie przyjęta i zaakceptowana.


Tak więc spotkanie z Zarządem du Choeur des Mineurs Polonais de Douai było nieodzowne, aby jak nalepiej opracować repertuar dostosowany do tematyki konferencji.


Miałyśmy również okazję dłuższego spotkania z ks. Leszkiem Wojciechowskim, kapelanem naszego Stowarzyszenia, który zaprosił nas do swojej parafialnej siedziby. Tematem naszej rozmowy był m.in. problem ogrzewania kościoła polskiego p.w. Św. Stanisława, który jest zabytkiem wpisanym na listę UNESCO. Po ponownym przedyskutowaniu tego problemu, postanowiłyśmy opracować projekt dotyczący starań o subwencje umożliwiające zainstalowanie nowoczesnego systemu grzewczego i przedstawienie tej propozycji firmie, która opracuje kosztorys i zajmie się taką instalacją.


Ksiądz Leszek zaprosił Członków naszego Stowarzyszenia na uroczystść Bożego Ciała do swej parafii, w czerwcu b.r., które odbywa się tutaj bardzo uroczyście, w/g dawnej tradycji z procesją, a po Mszy Świętej obecni mają okazję spotkać się w ogrodzie przy plebanii na ogólnoprafialnym pikniku.


Niestety, mimo tylu zabiegów organizacyjnych, wymiany uzgodnień z Instytutem Polonika w Warszawie, naszym wykładowcą dr. Janem Skłodowskim, rezerwacji hotelowych, przygotowania zaproszeń, foderu dwujęzycznego, przygotowania listy gości i.t.d., impreza nasza nie odbędzie się w przewidzianym terminie ze względu na epidemię koronawirusa, zamkniętych granic w Europie i niemożliwości gromadzenia się w miejscach publicznych.


Będziemy oczekiwać możliwości realizacji tego wydarzenia w późniejszym terminie.

Paryż, 21.03.2020

M. Krystyna Orłowicz

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page