top of page
Szukaj
Stowarzyszenie Kresy we Francji

II-ga Rocznica ofiarowania kopii lwowskiego obrazu MB Łaskawej

II-ga Rocznica ofiarowania kopii lwowskiego obrazu MB Łaskawej


Niedziela 7-go kwietnia 2019 roku była dniem wyjątkowym dla Członków Stowarzyszenia „Kresy we Francji”. Rozpoczęliśmy go Mszą św. w Kościele Polskim w Paryżu o godz. 11-ej odprawioną za Członków Stowarzyszenia i w podziękowaniu za umieszczenie w Kościele ofiarowanej przez nas kopii lwowskiego obrazu Matki Boskiej Łaskawej w 2017r. z okazji 10-lecia naszej działalności.


Prowadzący Mszę św. Ks. Aleksandre Pietrzyk SAC – Przełożony Regii Miłosierdzia Bożego, honorowy i dobroczynny Członek naszego Stowarzyszenia, w swym pięknym kazaniu wspomniał też o Polakach żyjących dawniej na Kresach, o ich tragicznych losach w czasie i po II-ej Wojnie światowej, o ich potomkach rozsianych nie tylko po całej Polsce, ale też i po świecie. Podkreślił przywiązanie tych Kresowiaków do ich ojczystej ziemi lub ziemi ich przodków, czego przykładem jest potrzeba składania swych próśb przed obrazem MB Łaskawej tutaj, w Paryżu.


Po Mszy św. udaliśmy się wszyscy wraz z ks. A. Pietrzykiem do Krypty na polski obiad. Dawno już nie widzieliśmy się jedynie po to, by spotkać się i porozmawiać. Tematów więc nie brakowało – od naprawiania świata, poprzez opowieści o zajęciach zawodowych lub działalności w innych stowarzyszeniach polonijnych, do dzielenia się sprawami rodzinnymi. Panująca przyjazna atmosfera została określona przez obecną na obiedzie Francuzkę jako „wyjątkowa, niespotykana”, z nutką zazdrości i podziwu w głosie.


Po południu Zarząd i niektórzy Członkowie udali się na koncert ”Polska do audytorium im. Marcela Landowskiego w Paryżu VIII. Koncert został zorganizowany przez Orchestre des jeunes de l’Ile de France (OJIF) z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przy współpracy pani Elisabeth Śledziewski i pana Jana Kukuryki, prezesa SPK Francja. Orkiestra złożona z 96 młodych muzyków zaprezentowała kompozycje Aleksandra Tansmana, Fryderyka Szopena, Wojciecha Kilara i Witalda Lutosławskiego, których mistrzowskie wykonanie zostało przyjęte burzliwymi oklaskami.


Mieczysława Szulc – Sekretarz Generalna

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page