top of page

Notatka  z  konferencji historyczno-literackiej

- Wołyń niegdyś i dziś –

 wędrówka w przestrzeni, literaturze i poezji –

 

zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Kresy we Francji”

 

z panem Krzysztofem Kołtunem i młodą poetką Karoliną Kołtun

 

Na naszą niedzielną konferencję 22go listopada 2015 przybyli licznie członkowie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” , publiczność polonijna Paryża i okolic, Siostry Nazaretanki, osobistości oraz Pani Agnieszka Kucińska – Kierownik Sekcji Konsularnej przy Ambasadzie RP we Francji.

Pani Krystyna Orłowicz, Prezes Stowarzyszenia, powitała serdecznie przybyłą Polonię oraz naszych gości-prelegentów zaproszonych przez nasze Stowarzyszenie, z Chełma na Lubelszczyźnie, przedstawiając pokrótce 40-letni dorobek twórczości pana Krzysztofa Kołtuna na rzecz kultury Kresów, a w szczególności Wołynia.

Zaprezentowała również młodą poetkę, Karolinę Kołtun, która towarzyszyła Ojcu w tej wyprawie literackiej.

Wystąpienie literata i poety było bardzo ciekawe, urozmaicone pieśniami ludowymi i bogato ilustrowane diapozytywami i filmami obrazującymi tereny Wołynia, tradycje tej ziemi i ludzi tam żyjących – niegdyś i dziś. Pewne informacje historyczne wywoływały wzruszenie słuchaczy i pobudzały do dyskusji.

W kolejności głos zabrała Karolina, 20-letnia studentka UJ, która wyjaśniła dlaczego urzekła ją ziemia Wołynia i jak głęboko tkwi w tradycji rodzinnej swoich przodków. Zaprezentowała 6 wierszy z pierwszego tomiku promocyjnego na tej konferencji, które zadziwiły pięknem literackim i dojrzałaścią myśli. Wyraziła w nich głęboki patriotyzm i urzekła treściami zawartymi w jej poezji.

Nasi goście zastali nagrodzeni gorącymi oklaskami, a następnie miała miejsce sprzedaż książek z dedykacją.

Słuchacze skupili się przy smacznym bufecie, przygotowanym przez członkinie Stowarzyszenia i długo jeszcze dyskutowano na tematy kresowe.
Późnym wieczorem zakończyliśmy to wspaniałe, niedzielne popołudnie.

Nasi goście zostali zaproszeni przez panią Konsul do Ambasady RP, aby mogli zobaczyć najpiękniejszą Ambasadę Polski w świecie i posłuchać historii Pałacu Monaco, którą opowiedział pan Piotr Błoński Attaché Prasowy Ambasady. To niezwykłe spotkanie zakończył wspólny obiad. Za to wyjątkowe wyróżnienie i uznanie działalności naszego Stowarzyszenia, bardzo serdecznie dziekujemy.

Wyrażamy naszą ogromną wdzięczność Księżom Pallotynom za udostępnienie nam sali Centrum Dialogu na nasze historyczo-literackie spotkania z Polonią paryską.

 

Paryż, 28 listopada 2015                                                                                                                      M. Krystyna Orłowicz

bottom of page