top of page

Święto Kuchni Kresowej

sprawozdanie

 

 

Do programu działalności Stowarzyszenia "Kresy" en France, na rok 2013, wpisał się projekt wykonania "obiadu kresowego" we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska - Oddział w Opolu.

Aby urzeczywistnić to przedsięwzięcie, Prezes Stowarzyszenia "Kresy" zaproponowała Święto Kuchni Kresowej Polonii w Nord Pas-de Calais.Już w grudniu 2012, odbyła spotkania w Dourges, gdzie propozycja została przyjęta entuzjastycznie, tymbardziej, że impreza ta łączyła się z Tygodniem Promocji Kultury Miasta Dourges. Merostwo miasta poparło tę inicjatywę, a do współpracy przystąpiły Stowarzyszenia zgromadzone przy Parafii Św.Stanisława i Amicale Franco-Polonaise de Dourges.

W okresie przygotowawczym do tego wydarzenia, Prezes Stowarzyszenia "Kresy" prowadzila korespondencje, rozmowy i negocjacje odnośnie przygotowania programu i podziału obowiązków oraz zakupów produktów potrzebnych do przygotowania obiadu. Napotykaliśmy na wiele trudności organizacyjnych i spraw dotyczących finansowania przyjazdu delegacji z Litwy i z Opola. Ostatecznie, data imprezy została ustalona na 10-go marca 2013.

 

W oczekiwaniu na przyjazd delegacji z Opola, z Prezes Haliną Nabrdalik i członkiem Zarządu Stanisławem Wierzgoniem - mediatorem w realizacji tego programu, oraz Pań, które miały przygotować kresowy obiad, (z Opola i z Solecznik z Litwy), Prezes Stowarzyszenia "Kresy" en France zajęła się ułożeniem pobytu 9-ciu osób, w tym 5-ciu pań, które odpowiedzialne były za wykonanie obiadu typowego dla Polaków żyjących na Litwie i charakterystycznego dla całych polskich Kresów.

Tak więc, już od 6-go marca, Prezes Stowarzyszenia "Kresy" wyjechała do Dourges oczekując spotkania z delegacją z Opola i zajęła się przygotowaniem posiłków na okres jej pobytu.

7-go marca, po zakwaterowaniu w hotelu, 9 osób przybyło do sali parafialnej gdzie powitani zostali przez Proboszcza Parafii Ks. Leszka Wojciechowskiego oraz przedstawiciela Merostwa odpowiedzialnego za kontakty międzynarodowe i Prezesa Amicale Franco-Polonaise de Dourges, Edmonda Oszczaka. Przy wystawnej kolacji, przygotowanej przez Prezes Stowarzyszenia "Kresy", ustaliliśmy plan organizacji zakupów i przygotowania obiadu na 10-go marca.Zakupami obarczono Prezes Stowarzyszenia "Kresy", zaś 5 pań stanęło do wykonania zadania w kuchni Merostwa w Dourges.

Po południu, 8-go marca, cała delegacja miała okazję zwiedzenia miasta Arras.W sobotę, 9-go marca, z pomocą członków Stowarzyszeń przyparafialnych, przygotowano salę recepcyjną w barwach biało-czerwonych, bar oraz stand z prezentacją tradycyjnych wyrobów regionalnych przywiezionych z Litwy - w szczególności palmy wielkanocne, CD z muzyką polskich zespołów regionu solecznickiego, a także specjalności z zakresu trunków litewskich na miodzie.Równocześnie, w sali Merostwa odbywała się wystawa rękodzieła przywiezionego z Raszkowa - miasta partnerskiego Dourges, gdzie nasi goście z Litwy również zaprezentowali przywiezione wyroby regionalne.

Należy zaznaczyć, że 9-go marca rozpoczynał się "Tydzień Promocji Kultury Miasta Dourges", w którym brała udział delegacja z Raszkowa, a nasza impreza wzbogaciła i poszerzyła zakres integracji i łączenia kultur europejskich.

W godzinach przedpołudniowych, obie delegacje, oprócz ekipy pracującej w kuchni, miały okazję zwiedzić nowootwarte (4.12.2012), Muzeum Nowy Louvre w Lens.

W niedzielę, 10-go marca, obie delegacje z Polski, panie w strojach regionalnych z Litwy, członkowie Stowarzyszenia "Kresy" en France z Paryża oraz parafianie zebrali się na wspólnej, porannej Mszy Świętej w Kościele Św.Stanisława, celebrowanej przez tamtejszego Proboszcza Ks. Leszka Wojciechowskiego.

Uroczysta Msza Święta, podczas której wystąpiły dwa chóry parafialne - Moniuszko i Gitary Dourges, wzbogaciły przeżywanie Eucharystii i wzbudziły ogromny podziw gości.

O godzinie 12.30 zaczęliśmy przyjmowanie gości w sali recepcyjnej.

Na kresową biesiadę przybyło 140 osób.

Obiad składał się z przekąsek: chleb wileński ze smalcem, ćwikła, ogórek kiszony, kieliszek białej litewskiej wódki oraz kibiny na ciepło - oryginalne danie Karaimów polskich z rejonu Trok. Następnie podano wyśmienity barszcz z jarzynami na wędzonce. Danie główne stanowiła karkowina peklowana, pieczona, klopsiki oraz kołduny z baraniny. Do mięs podano ziemniaki, kaszę gryczaną i sałatkę z kiszonej kapusty.

Prezentacja ciast z regionu północno-wschodniego Polski - w szczególności okazałe "sękacze", pyszne ciasta makowe i sernikowe stanowiły deser. Ciasta te podano z lekkim kompotem jabłkowym.

Nie zabrakło akcentu francuskiego w postaci win i piwa, które można było nabyć w barze.

Ten wspaniały obiad można określić BIESIADĄ KRESOWĄ w każdym wymiarze. W trakcie całego czasu biesiadowania towarzyszyła nam regionalna muzyka zespołu z Solecznik. Atmosferę towarzyską zapewnił pan Edmond Oszczak, który cały czas animował spotkanie. Uczestnicy obiadu brali udział we wspólnych śpiewach, a organizatorzy informowali o tradycjach wielkanocnych regionu Litwy, gdzie żyją Polacy, którzy zachowują, do dziś, obrzędy i typowe potrawy polskie.

Pod koniec biesiady uhonorowano Panie, które przygotowały ten posiłek. Wystąpiły one w strojach regionalnych. Goście, na stojąco, zgotowali owację i brawami nagrodzili wykonawczynie tych smacznych potraw. Otrzymały one również podarunki z ramienia Stowarzyszenia Amicale Franco-Polonaise de Dourges. Wieczorem, na pożegnanie, ponownie cała delegacja z Opola została przyjęta na plebanii, gdzie z ramienia Księdza Proboszcza, zostali obdarowani prezentami, a osoby, które wypracowały ten wspaniały posiłek- gratyfikację.

Możemy uznać z satysfakcją, iż mimo licznych przeszkód, wielokrotnych zmian projektu i braku finansowania strony polskiej, przedsięwzięcie zostało zrealizowane z sukcesem, ku zadowoleniu wszystkich uczestników i gości.

 

Paryż, 20.03.2013 

                                                                                                                                                                                  Krystyna Orłowicz - Prezes 

Stowarzyszenia "Kresy" en France

Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
Święto Kuchni Kresowej
bottom of page