Święto Kuchni Kresowej
sprawozdanie
Do programu działalności Stowarzyszenia "Kresy" en France, na rok 2013, wpisał się projekt wykonania "obiadu kresowego" we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska - Oddział w Opolu.
Aby urzeczywistnić to przedsięwzięcie, Prezes Stowarzyszenia "Kresy" zaproponowała Święto Kuchni Kresowej Polonii w Nord Pas-de Calais.Już w grudniu 2012, odbyła spotkania w Dourges, gdzie propozycja została przyjęta entuzjastycznie, tymbardziej, że impreza ta łączyła się z Tygodniem Promocji Kultury Miasta Dourges. Merostwo miasta poparło tę inicjatywę, a do współpracy przystąpiły Stowarzyszenia zgromadzone przy Parafii Św.Stanisława i Amicale Franco-Polonaise de Dourges.
W okresie przygotowawczym do tego wydarzenia, Prezes Stowarzyszenia "Kresy" prowadzila korespondencje, rozmowy i negocjacje odnośnie przygotowania programu i podziału obowiązków oraz zakupów produktów potrzebnych do przygotowania obiadu. Napotykaliśmy na wiele trudności organizacyjnych i spraw dotyczących finansowania przyjazdu delegacji z Litwy i z Opola. Ostatecznie, data imprezy została ustalona na 10-go marca 2013.
W oczekiwaniu na przyjazd delegacji z Opola, z Prezes Haliną Nabrdalik i członkiem Zarządu Stanisławem Wierzgoniem - mediatorem w realizacji tego programu, oraz Pań, które miały przygotować kresowy obiad, (z Opola i z Solecznik z Litwy), Prezes Stowarzyszenia "Kresy" en France zajęła się ułożeniem pobytu 9-ciu osób, w tym 5-ciu pań, które odpowiedzialne były za wykonanie obiadu typowego dla Polaków żyjących na Litwie i charakterystycznego dla całych polskich Kresów.
Tak więc, już od 6-go marca, Prezes Stowarzyszenia "Kresy" wyjechała do Dourges oczekując spotkania z delegacją z Opola i zajęła się przygotowaniem posiłków na okres jej pobytu.
7-go marca, po zakwaterowaniu w hotelu, 9 osób przybyło do sali parafialnej gdzie powitani zostali przez Proboszcza Parafii Ks. Leszka Wojciechowskiego oraz przedstawiciela Merostwa odpowiedzialnego za kontakty międzynarodowe i Prezesa Amicale Franco-Polonaise de Dourges, Edmonda Oszczaka. Przy wystawnej kolacji, przygotowanej przez Prezes Stowarzyszenia "Kresy", ustaliliśmy plan organizacji zakupów i przygotowania obiadu na 10-go marca.Zakupami obarczono Prezes Stowarzyszenia "Kresy", zaś 5 pań stanęło do wykonania zadania w kuchni Merostwa w Dourges.
Po południu, 8-go marca, cała delegacja miała okazję zwiedzenia miasta Arras.W sobotę, 9-go marca, z pomocą członków Stowarzyszeń przyparafialnych, przygotowano salę recepcyjną w barwach biało-czerwonych, bar oraz stand z prezentacją tradycyjnych wyrobów regionalnych przywiezionych z Litwy - w szczególności palmy wielkanocne, CD z muzyką polskich zespołów regionu solecznickiego, a także specjalności z zakresu trunków litewskich na miodzie.Równocześnie, w sali Merostwa odbywała się wystawa rękodzieła przywiezionego z Raszkowa - miasta partnerskiego Dourges, gdzie nasi goście z Litwy również zaprezentowali przywiezione wyroby regionalne.
Należy zaznaczyć, że 9-go marca rozpoczynał się "Tydzień Promocji Kultury Miasta Dourges", w którym brała udział delegacja z Raszkowa, a nasza impreza wzbogaciła i poszerzyła zakres integracji i łączenia kultur europejskich.
W godzinach przedpołudniowych, obie delegacje, oprócz ekipy pracującej w kuchni, miały okazję zwiedzić nowootwarte (4.12.2012), Muzeum Nowy Louvre w Lens.
W niedzielę, 10-go marca, obie delegacje z Polski, panie w strojach regionalnych z Litwy, członkowie Stowarzyszenia "Kresy" en France z Paryża oraz parafianie zebrali się na wspólnej, porannej Mszy Świętej w Kościele Św.Stanisława, celebrowanej przez tamtejszego Proboszcza Ks. Leszka Wojciechowskiego.
Uroczysta Msza Święta, podczas której wystąpiły dwa chóry parafialne - Moniuszko i Gitary Dourges, wzbogaciły przeżywanie Eucharystii i wzbudziły ogromny podziw gości.
O godzinie 12.30 zaczęliśmy przyjmowanie gości w sali recepcyjnej.
Na kresową biesiadę przybyło 140 osób.
Obiad składał się z przekąsek: chleb wileński ze smalcem, ćwikła, ogórek kiszony, kieliszek białej litewskiej wódki oraz kibiny na ciepło - oryginalne danie Karaimów polskich z rejonu Trok. Następnie podano wyśmienity barszcz z jarzynami na wędzonce. Danie główne stanowiła karkowina peklowana, pieczona, klopsiki oraz kołduny z baraniny. Do mięs podano ziemniaki, kaszę gryczaną i sałatkę z kiszonej kapusty.
Prezentacja ciast z regionu północno-wschodniego Polski - w szczególności okazałe "sękacze", pyszne ciasta makowe i sernikowe stanowiły deser. Ciasta te podano z lekkim kompotem jabłkowym.
Nie zabrakło akcentu francuskiego w postaci win i piwa, które można było nabyć w barze.
Ten wspaniały obiad można określić BIESIADĄ KRESOWĄ w każdym wymiarze. W trakcie całego czasu biesiadowania towarzyszyła nam regionalna muzyka zespołu z Solecznik. Atmosferę towarzyską zapewnił pan Edmond Oszczak, który cały czas animował spotkanie. Uczestnicy obiadu brali udział we wspólnych śpiewach, a organizatorzy informowali o tradycjach wielkanocnych regionu Litwy, gdzie żyją Polacy, którzy zachowują, do dziś, obrzędy i typowe potrawy polskie.
Pod koniec biesiady uhonorowano Panie, które przygotowały ten posiłek. Wystąpiły one w strojach regionalnych. Goście, na stojąco, zgotowali owację i brawami nagrodzili wykonawczynie tych smacznych potraw. Otrzymały one również podarunki z ramienia Stowarzyszenia Amicale Franco-Polonaise de Dourges. Wieczorem, na pożegnanie, ponownie cała delegacja z Opola została przyjęta na plebanii, gdzie z ramienia Księdza Proboszcza, zostali obdarowani prezentami, a osoby, które wypracowały ten wspaniały posiłek- gratyfikację.
Możemy uznać z satysfakcją, iż mimo licznych przeszkód, wielokrotnych zmian projektu i braku finansowania strony polskiej, przedsięwzięcie zostało zrealizowane z sukcesem, ku zadowoleniu wszystkich uczestników i gości.
Paryż, 20.03.2013
Krystyna Orłowicz - Prezes
Stowarzyszenia "Kresy" en France