top of page

Sprawozdanie Sekretarza Generalnego

Stowarzyszenia Kresowian we Francji „KRESY”

od 5 maja 2007 do 27 listopada 2009

 

 

Na zebraniu organizacyjnym 5 maja 2007 roku podjęłam funkcję Sekretarza Generalnego, jeszcze wtedy nieformalnego, Stowarzyszenia „Kresy” we Francji.

 

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że idea powstania tego Stowarzyszenia zrodziła się w wyniku działalności Stowarzyszenia kulturalno-oświatowego Nazareth Famille, działającego od 1991 roku w dużym zakresie na rzecz Polaków zamieszkałych na odciętych terenach II Rzeczpospolitej tj: na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Liczne podróże, kontakty osobiste i działalności oświatowo-kulturalne pozwoliły na rozwinięcie współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, a szczególnie z jego oddziałami w Warszawie i Opolu.

 

Wokół manifestacji kulturalnych, które prezentowane były w Paryżu, traktujących o literaturze, historii i kulturze pozostałej na tych terenach, zgromadziło się grono osób zainteresowanych stworzeniem odrębnego Stowarzyszenia, mającego na celu pielęgnowanie wartości tak drogich ich sercu, przeszłości rodzinnych i podtrzymywanie kontaktów z Polakami zamieszkującymi wciąż ziemie rodzinne, ale już w innych państwach.

 

Aby zarejestrować Stowarzyszenie „Kresy” na Prefekturze Policji w Paryżu, Sekretarz Generalna udostępniła statut Stowarzyszenia Nazareth Famille, który posłużył za kanwę do zredagowania Statutu Stowarzyszenia „Kresy”. Współpracowała więc nad opracowaniem statutu, a następnie logo i papieru firmowego Stowarzyszenia.

 

W październiku 2007 roku, wzięła kontakt z Prezesem Instytutu Kresowego w Warszawie, panem Robertem Wyszyńskim w celu nawiązania współpracy. Niestety placówka ta pozostająca bez wsparcia finansowego ogłosiła upadłość; współpraca nie mogła więc być podjęta.

 

W listopadzie 2007 i 2008 zostały zaprezentowane dwie kolejne wystawy kresowe w Paryżu we współpracy ze Stow. Wspólnota Polska w Opolu. Sekretarz Generalna przygotowała listy do Prezesa Wspólnoty Polskiej w Warszawie p. Macieja Płażyńskiego z prośbą o wsparcie finansowe dla Oddziału opolskiego, które umożliwiłoby realizację prezentacji kolejnych wystaw kresowych w Paryżu. Zajęła się również opracowaniem i umieszczeniem ogłoszeń o wystawach w Głosie Katolickim, a także organizacją ustawienia wystaw w pozyskanych lokalach.

 

Zostały zredagowane zaproszenia i wysłane do 15-tu osobistości i instytucji polonijnych, dzięki temu, na 4-tej wystawie „Śladami Jana III Sobieskiego” prezentowanej w Liceum Montaigne w Paryżu, gościliśmy Konsula Generalnego p. Mikołaja Kwiatkowskiego oraz p. Monikę Białecka - konsul do spraw polonijnych. W wyniku kontaktów z sekcją polską w Collège des Hauts Grillets w Saint Germain en Laye wystawa ta, następnie, została zaprezentowana w salach zamku St Germain z okazji obchodów 10-ciolecia istnienia tej sekcji dla dzieci uczących się języka polskiego, historii i geografii Polski. Po wystawach Sekretarz Generalna przygotowała relacje z przebiegu imprez w postaci artykułów, które kolejno ukazały się w Głosie Katolickim w Paryżu, Biuletynie Wspólnota Polska rozsyłanym do wszystkich Polonii świata, Forum Polonijnym, wydawanym przez Senat RP, News of Polonia w Południowej Kalifornii oraz na łamach polsko-polonijnej gazety internetowej Kworum.

Dzięki dobrej współpracy z autorem wystaw panem Stanisławem Wierzgoniem, Sekretarz Generalna zachęciła całą delegację do bliższej współpracy z naszym Stowarzyszeniem i pozyskała 4 nowych członków.

 

Po rejestracji Stowarzyszenia na Prefekturze Policji w Paryżu w październiku 2008, przygotowała artykuł informacyjny, który ukazał się w/wymienionych gazetach wraz ze zdjęciem członków założycieli. Rozesłała też list informacyjny do różnych organizacji i osobistości w Polsce i za granicą.

W końcu lipca 2008 Sekretarz Generalna wzięła udział w konferencji naukowej dot. mordów wołyńskich zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Dnia nstępnego była obecna na Skwerze Wałyńskim podczas uroczystości upamiętniających 65-tą rocznicę rzezi Polaków na Wołyniu.

 

W listopadzie 2008 zajęła się opracowaniem formy legitymacji dla członków oraz pieczęci Stowarzyszenia, które zostały wykonane w Warszawie (co pozwoliło zredukować koszty). Do dnia dzisiejszego zostało wydanych 14 legitymacji.

Dzięki bliskiej współpracy z Rektorem Seminarium Polskiego w Paryżu ks. Dr Józefem Grzywaczewskim, który od początku wspierał wszystkie działalności na rzecz upamiętniania kultury kresowej na ziemi francuskiej, pozyskała dotację w wysokości 300€.

 

W kwietniu 2009, podczas pobytu w Warszawie, Sekretarz Generalna pracowała z Oddziałem Wspólnoty polskiej w Warszawie w celu opracowania tras wycieczek na Kresy: na Ukraine dla członków Stowarzyszenia i chętnych z Polonii francuskiej, a następnie wycieczkę na Białoruś i Litwę dla młodzieży Liceum Montaigne w Paryżu „Śladami Adama Mickiewicza i jego bohaterów”. Projekty te nie zostały jeszcze zrealizowane.

 

W czerwcu 2009 Sekretarz zorganizowała spotkanie w banku Crédit Agricole w Noisy le Grand gdzie w obecności Prezesa p. Krzysztofa Umiastowskiego i Skarbnika śp. P. Bohdana Podrzyckiego zostało otwarte konto bankowe Stowarzyszenia „Kresy”.

 

W sierpniu 2009 Sekretarz Stow. Kresy wzięła udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. W pierwszym dniu uczestniczyła w sesji naukowej poświęconej sprawom polskim na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Nawiązała kontakty z naukowcami, księżmi i osobistościami zajmującymi się tematyką kresową w różnych dziedzinach naukowych i sytuacją Polaków żyjących na Kresach.

 

W październiku 2009 pozyskała następnych członków do Stowarzyszenia: ks. Leszka Wojciechowskiego, Proboszcza Parafii Polskiej w Dourges oraz panią Małgorzatę Młynarczyk, nauczycielkę geografii w Szkole Polskiej w Paryżu oraz w Liceum Montaigne i Collège des Hauts Grillets w Saint Germain en Laye.

 

Obecna na wszystkich zebraniach, Sekretarz Stowarzyszenia dzieliła się wiadomościami, informacjami oraz dokumentacją, którą przywoziła z Polski.

 

 

 

Paryż, 26 listopada 2009

                                                                                                                                                                                Krystyna Orłowicz

Sekretarz Generalna Stowarzyszenia „Kresy” we Francji

bottom of page