Sprawozdanie Prezesa
Stowarzyszenia „KRESY” we Francji
od 27. 11. 2009 do 12. 12. 2011
Z dniem 27-go listopada 2009 roku objęłam funkcję Prezesa Stowarzyszenia „Kresy” we Francji.
W styczniu 2010 roku, zorganizowałam zebranie opłatkowe dla członków Stowarzyszenia z udziałem Ks. Leszka Wojciechowskiego, który oprawił duchowo nasze spotkanie. Zebranie odbyło się w serdecznej atmosferze.
1-go marca, prezes uczestniczyła w uroczystej Mszy Św. w Kościele Ste Marie Madelaine, w Paryżu, celebrowanej z okazji 200-nej rocznicy urodzin Fryderyka Szopena.W marcu odbyło się zebranie zwykłe – towarzyskie.
26-go kwietnia mieliśmy spotkanie wielkanocne, również z udziałem Ks. Leszka Wojciechowskiego.
8-go maja, został wystosowany list do Prezesa Samodzielnego Oddziału Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej pana Jerzego Lipowicza wyjaśniający działalność pani Barbary Boone w Stowarzyszeniu „Kresy” oraz Jej pracy w redagowaniu biuletynu AK, który cenią sobie członkowie Stowarzyszenia „Kresy”, będący równocześnie członkami Koła Sympatyków AK. List opracowały panie Tula Szulc i Krystyna Orłowicz.
18-go czerwca zebraliśmy się, aby omówić wyjazd do Montrésor 21.06.2010 - spotkanie z Panią Marią Rey i ustalić sposób uczczenia 80-tej rocznicy Jej urodzin.Dzięki kontaktom osobistym prezes z Komitetem Pomocy Polakom na Wschodzie przy Kongresie Polonii w Ameryce w Południowej Kalifornii, udało się uzyskać pomoc finansową dla Stow. Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie (kontakt z p.Stanisławem Nagórniakiem).
21-go czerwca, sześcioro członków Stowarzyszenia „Kresy”, odwiedziło Panią Marię Rey, członka naszego Stowarzyszenia, w Montrésor. Zostaliśmy b. serdecznie przyjęci. Z ciekawością słuchaliśmy historii Rodziny pp. Rey’ów i Potockich. Mogliśmy również spotkać się z innymi członkami tych rodzin i wiele dowiedzieć się na temat ich życia i pozostawionych dóbr na Kresach. Zwiedziliśmy Zamek pozostający, już 4-te pokolenie, w rękach polskich, a także Kolegiatę i miasteczko.
26-go czerwca, Stow. Kresy i Stow. Sympatyków AK – przygotowało spotkanie z kombatantami Szarych Szeregów i Powstania Warszawskiego, panem Alfredem Wiesławem Kaczmarkiem oraz jego kolegą Charlie Wade, Amerykaninem, który walczył wraz z Polakami w Normandii.
W dniach 8-13-go lipca, odbyłam podróż do Wilna w celu odnowienia kontaktów z pisarzami i poetami polskimi, którzy gościli w Paryżu w 1998 roku, oraz spotkania zarządu Domu Polskiego w Wilnie, w razie gdyby udał nam się planowany wyjazd grupowy.
18-go sierpnia pojechałam do Wrocławia, aby spotkać się Panem Stanisławem Srokowskim w celu omówienia Jego przyjazdu do Paryża po wakacjach i wygłoszenia konferencji pt. „Kresy, ich piękno, historia i tragizm”.
28-go września mieliśmy zebranie przygotowawcze do konferencji, planowanej na 17-go października. przydzielenie obowiązków związanych z organizacją konferencji: przewiezienia z lotniska, prelegenta (z małżonką),do Issy les Moulineaux, spotkania i towarzyszenia pp. Srokowskim w czasie ich pobytu w Paryżu, przygotowania bufetu po konferencji, sprzedaży książek p. Srokowskiego po konferencji oraz omówienia finansowania konferencji.
17-go października odbyła się konferencja pt:” Kultura i dramat Polskich Kresów”, w sali wynajętej w Domu Kombatanta Polskiego w Paryżu 17-tym.
Równocześnie, prezes wystąpiła do Wydziału Konsularnego RP w Paryżu, z prośbą o dofinansowanie tego spotkania. Otrzymaliśmy dotację 500€. Z tej kwoty mogliśmy dokonać zwrotu kosztów podróży prelegenta oraz zorganizować koktajl po konferencji, przygotowany przez prezes i panią Evelynę Podrzycką.
Pragnę zaznaczyć, że dzięki długoletnim, przyjaznym relacjom z Rektorem Seminarium Polskiego w Issy les Moulineaux, Ks. dr Józefem Grzywaczewskim, wspierającym nasze Stowarzyszenie, mogłam zakwaterować pp. Srokowskich w apartamencie Seminarium, nieodpłatnie.
Konferencja była b. udana. Na konferencję przybył Pan Mikołaj Kwiatkowski – Kierownik Wydziału Konsularnego RP w Paryżu biorąc żywy udział w dyskusji.
Od września do listopada 2010 prowadzona była korespondencja z Oddziałem opolskim „Wspólnoty Polskiej”, Krystyną Rostocką – prezes i Andrzejem Mikoszą – wiceprezesem, w sprawie 5-tej wystawy kresowej w Paryżu „Kresowe krajobrazy w poezji Juliusza Słowackiego”. Współpraca nie doszła do skutku, ze względu na nieposzanowanie partnera i jego wkładu pracy, Stow. „Kresy” we Francji, oraz wymagań terminowych, które kolidowały bądź z innymi działalnościami Stowarzyszenia, bądź okresami świątecznymi.
22-go listopada, będąc w Polsce, Krystyna Orłowicz i Evelyne’a Podrzycka, odwiedziły pp. Srokowskich we Wrocławiu. W kresowej atmosferze rozmawialiśmy o faktach historycznych dot. Kresów wschodnich, które pisarz zawarł w III-im tomie swej trylogii kresowej „Ślepcy idą do nieba”, a także o Ew. powtórnym spotkaniu w Paryżu.
Paryż, 11grudnia, 2011.
Krystyna Orłowicz Sadowska
Prezes Stowarzyszenia „Kresy” we Francji