top of page

Sprawozdanie z zebrania

Stowarzyszenia "Kresy" we Francji

które odbyło się dnia 5.05.2015

 

Sekretarz  Generalna odczytała sprawozdanie ze spotkania wielkanocnego, które miało miejsce 13 kwietnia br. rue Legendre.

Pani Prezes poinformowała zebranych o echach naszej ostatniej konferencji

"Wieczór poezji kresowej Śladami słów skrzydlatych - Prezentacja audiowizualna pomników nekropolii polskich na Kresach" i  dalszych kontaktach z państwem Urszulą i Mariuszem Olbromskimi.

Zapoznaliśmy się z dwoma  artykułami pana Mariusza związanymi z tą konferencją - relacją

z wyjazdu, na nasze zaproszenie, do Paryża i Montrésor (Głos Katolicki)  oraz wywiadem

 z Anną Gordijewską  (Kurier Galicyjski) na temat albumu  Dwa skrzydła nadziei, który pan Mariusz nam przedstawiał  i  który licznie nabyliśmy.

Pan Olbromski otrzymał ostatnio, w wyniku pomyślnego konkursu, stanowisko dyrektora Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku k/Warszawy; z tej okazji zostanie wysłany przez Zarząd list gratulacyjny.

Pani Urszula Olbromska pozostaje z nami w stałym kontakcie, interesuje się też naszą stroną internetową i dzieli się swoimi uwagami i radami.

Materiały do strony są regularnie przygotowywane.

Następnie pani Maria Quillet odczytała swoje wrażenia z pielgrzymki do Fatimy i St Jacques de Compostelle, które wzruszyły wszystkich obecnych. Pani Szulc odczytała krótką notatkę, a pani Sabatié przesłała swoje wrażenia drogą internetową. Czekamy na dalsze impresje uczestników.

Pani Prezes poinfomowała o 4 nowych członkach Stowarzyszenia, w tym dwoje już nam znanych, pani Kłosowicz i panu Paluchowskim. Pani Barbara Kłosowicz opowiedziała o przyjeżdzie z Polski p. Janusza Smazy w celu renowacji pomnika Słowackiego na grobowcu na Montmartre; o pracach rewaloryzujących polskie nagrobki na cmentarzu w Montmorency (we współpracy z tamtejszym merostwem).

Również z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy o historii rodziny pani Barbary Kłosowicz - fabryce sklejki lotniczej założonej przez wujów na Białorusi k/Grodna,  jej technologii, zastosowaniach, projektantach i inżynierach, pokazach samolotowych, a też o losach wojennych i powojennych tego przedsięwzięcia.

Następnie pani Szulc przeczytała artykuł na temat historii Litwy, stosunku Litwinów do Polaków poprzez kolejne wieki aż do chwili obecnej. Wywiązała się bardzo gorąca dyskusja.

Pan  Serafin rozdał obecnym obiecaną broszurę dot. spraw polsko-ukraińskich

Wzruszającym momentem tego zebrania było składanie gratulacji i wręczenie kwiatów pani Barbarze Boone z okazji otrzymania przez Nią medalu z okazji 70ej rocznicy Powstania Warszawskiego,  z rąk Ambasadora RP, Andrzeja Byrta 5 marca br.

Po podwieczorku, pani Prezes i Sekretarz Generalna zreferowały przebieg konferencji

 i dyskusji pokonferencyjnej w Centrum Kultury przy Ambasadzie Ukrainy, 28.04 br., której tematem miało być spojrzenie Zbigniewa Brzezińskiego na stosunki polsko-ukraińskie, w związku z przekazaniem przez niego bibliografii własnych prac z lat 1992-2012  Bibliotece ukraińskiej w Paryżu. Członkowie Stowarzyszenia zareagowali ożywioną dyskusją na temat nieprawdziwej interpretacji historii stosunków narodu polskiego i ukraińskiego na przestrzeni wieków i sytuacji polityczno-religijno-socjalnej w II Rzeczypospolitej.

Na zakończenie Pani Prezes wznowiła zaproszenie i podała program uroczystości niedzielnych w dniu 10 maja br. w Dourges z okazji 85 rocznicy Żywego Różańca; zebrała też informacje dot. obecności członków w czerwcu - w celu ustalenia daty zebrania przedwakacyjnego.     

 

Mieczysława Szulc - Sekretarz Generalna

bottom of page