top of page

Sprawozdanie z zebrania pokonferencyjnego

Stowarzyszenia "Kresy" we Francji

które odbyło się dnia 23.03.2015

 

 

Przed zebraniem wielu naszych członków, jak i  pp. Urszula i  Mariusz Olbromscy, uczestniczyli w żałobnej mszy świętej za duszę pani dr Jadwigi Dąbrowskiej, romanistki, poetki i dziennikarki, w Kościele  Wniebowzięcia NMP w Paryżu.    

Zebranie Stowarzyszenia "Kresy" odbyło się wyjątkowo w Centrum Dialogu księży Pallotynów na rue Surcouf w Paryżu, gdzie poprzedniego dnia miała miejsce nasza  konferencja prezentowana przez pp.Olbromskich.

Naszym gościem była również pani Barbara Kłosowicz-Krzywicka, członek Towarzystwa Opieki  nad polskimi zabytkami i grobami historycznymi we Francji, o którego  działalności wspominała na tejże konferencji  pani konsul Barbara Detyniecki i którego działalność jest tak bliska  badaniom nad  stanem cmentarzy katolickich w regionie przygranicznym na terenie obecnej Ukrainy pani dr Urszuli Olbromskiej.

Pani Kłosowicz zaproponowała oprowadzić członków Stowarzyszenia po cmentarzu Père-Lachaise.

 

Pan Mariusz Olbromski przybliżył nam, na nowo, dzieje kultury polskiej na dawnych Kresach Południowych Rzeczypospolitej na podstawie swojego albumu „Śladami słów skrzydlatych", zawierającego jego obszerny wstęp o dziejach literatury polskiej na tym obszarze, unikalne zdjęcia z terenu całej obecnej Ukrainy oraz wybór utworów najwybitniejszych pisarzy kresowych.

Pan Olbromski podkreślił, że po licznych podróżach po Europie, największe wrażenie na Nim robi świadectwo więzi środowisk kresowych, tak w Polsce jak i we Francji, z losami Polski. Było to prawdą już w XIX w. wśród powstańców-emigrantów, jest nią i obecnie.

 

W nawiązaniu do drugiego prezentowanego, poprzedniego dnia, albumu „Dwa skrzydła nadziei” - tomu wierszy i prozy,  poetyckiego wotum wdzięczności Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za nawiedzenie Archidiecezji Lwowskiej – Lubaczowa w 1991, a później - Lwowa w 2001, pan Mariusz Olbromski zaproponował nam obejrzenie filmu dokumentalnego Powiernik duszy – Kard. Marian Jaworski w reżyserii B.Stanowskiej-Cichoń, którego prapremiera miała miejsce 2 stycznia b.r. w karmelitańskim Centrum Kultury  Duchowej w Krakowie.

 Ks. kardynał Marian Jaworski, filozof, teolog, najbliższy współpracownik i przyjaciel Jana Pawła II, metropolita lwowski, przywracał do życia, po 1991 roku, zniszczone struktury Archidiecezji Lwowskiej. Film zawiera wywiady - z kard. Jaworskim oraz z księżmi i osobami świeckimi - świadczącymi o sylwetce ks. Jaworskiego - budowniczego, wykładowcy, ekumenisty, człowieka "dobrego jak iskra".

 

Uczestnicy nabywali albumy p. Olbromskiego i  dyskutowali  na tematy kresowe.

Następnie ofiarowaliśmy pp. Olbromskim, zadedykowany przez  Zarząd i członków Stowarzyszenia,  album "Na obcej ziemi" autorstwa Hanny Zaworonko-Olejniczak, Barbary Kłosowicz-Krzywickiej i Andrzeja Biernata, prezentujący polskie groby na cmentarzach paryskich i w Montmorency.

Przed zakończeniem zebrania  pani Prezes podała ostatnie informacje dot. organizacji wyjazdu do Montrésor, wizyty w katedrze w Chartres i rozdała mapkę z trasą podróży tam i z powrotem.

 

                                                                                                                                                                        Mieczysława Szulc

                                                                                                                                                                       Sekretarz Generalny  

bottom of page