top of page

Sprawozdanie z zebrania pokonferencyjnego i powakacyjnego

Stowarzyszenia « Kresy we Francji »

z dnia 21 września 2015

 

 

 

Konferencja profesora Janusza Smazy zatytułowana „Ratowanie świątyń i innych polskich zabytków na Kresach”, która miała miejsce w Centrum Dialogu Księży Pallotynów w Paryżu 20 września 2015 r., znalazła głęboki odzew u słuchaczy, a członkowie Stowarzyszenia „Kresy we Francji”, nazajutrz,  mieli zaszczyt ponownie gościć pana Profesora na zebraniu Stowarzyszenia.

 

Przybycie pana Profesora na zebranie umożliwiło nam usłyszeć dalsze wiadomości o restaurowanych lub ekpertyzowanych przez Niego obiektach, tym razem w Brzeżanach i kolegiacie w Olesku, ale głównie o kościele w Żółkwii – jego wystroju, rozległości zniszczeń, przeprowadzanych pracach, sposobach konserwacji, używanych materiałach, celach konserwacji - polegających na zachowaniu zmian historycznych w wyglądzie obiektu, a nie na restauracji do stanu początkowego.

Pan Profesor opowiadał nam też o metodach zachowania pamięci dokonanych prac (prowadzenie dziennika prac konsewatorskich, umieszczanie dokumentacji w konserwowanym obiekcie).

Dowiedzieliśmy się również o warunkach współpracy z władzami ukraińskimi, litewskimi i białoruskimi, wymianie doświadczeń  między polskim i ukraińskim Towarzystwem opieki nad zabytkami, współpracą z ukraińskimi studentami konserwacji zabytków.

 

Ponownie mieliśmy okazję dyskutować z panem profesorem Smazą o Jego pracy, osiągnięciach, trudnościach i planach -  tym razem  przy wspólnym bardzo smacznym podwieczorku przygotowanym przez ofiarnych członków Stowarzyszenia. Zaangażowanie, a nawet, należy powiedzieć, poświęcenie, Profesora w ratowanie polskich zabytków na Kresach, i na świecie,  wzbudza podziw. Trudno było nam się rozstać i czekamy z niecierpliwością na następne, obiecane przez pana Profesora, spotkanie.

 

W części zwyczajnej zebrania pani Prezes i Sekretarz Generalna poinformowały obecnych członków o wyniku rozmów przeprowadzonych w sprawie miejsca comiesięcznych zebrań Stowarzyszenia.

 

Następnie pani Prezes opowiedziała zebranym o przebiegu obrad „Dialogu Dwóch Kultur” w Krzemieńcu, mieście rodzinnym Juliusza Słowackiego, we wrześniu tego roku; o bardzo pozytywnym przyjęciu przedstawienia przez członków Zarządu działalności naszego Stowarzyszenia. To spotkanie, jak i zeszłoroczne, pozwoliło z jednej strony, zdać sobie sprawę ze stanu zabytków polskich na Ukrainie, a z drugiej, znowu nawiązać nowe kontakty, zadbać o zaproszenie do Francji znanych osobistości, które będą mogły podzielić się, z  nami i publicznościa polonijną, wiedzą lub talentami w następnym roku.

 

Pani Prezes przekazała też informacje dot. zmiany sposobu finansowania działalności stowarzyszeń z ramienia Min. Spraw Zagranicznych – wnioski, już na przyszły rok, mają być składane jak zwykle do Konsulatu, jednak przyznane ew. sumy nie będą rozliczane na podstawie przedstawianych faktur, lecz wszystkie wydatki np. zakup biletów samolotowych, noclegi itd. będą regulowane bezpośrednio przez odpowiednie komórki Konsulatu.

 

 

Mieczysława Szulc – Sekretarz Generalna

bottom of page