Sprawozdanie z zebrania Wielkanocnego
Stowarzyszenia "Kresy" we Francji
z dnia 13.04.2015
Na tegorocznym zebraniu Wielkanocnym gościliśmy dwoje przedstawicieli życia kulturalnego i naukowego w Polsce : panią Krystynę Sałańską i pana Andrzeja Paluchowskiego, jadących razem z nami na pielgrzymkę do Fatimy i do St Jacques de Compostelle.
Pani Krystyna Sałańska, pracująca dla Programu Ochrony Dziedzictwa Kultury za Granicą przy polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, przedstawiła nam swoją działalność w ramach tego Programu, którego priorytetem, poza organizacją konferencji i badań naukowych, jest realizacja prac remontowych i konserwacji zabytków historycznych, sakralnych lub kulturalnych, poza granicami Kraju, głównie na dawnych ziemiach wschodnich (Lwów-katedra ormiańska, Bołszowce-klasztor, Nieśwież, Czerniowce, Żółkiew), ale i we Francji (Dourges) i w Indiach.
Pani Sałańska opowiadała nam o trudnościach finansowych, meteorologicznych, ludzkich spotykanych podczas tych prac. W restaurowanych zabytkach jest kontynuowana poprzednia działalność lub są one przystosowywane do nowych celów. I tak np. klasztor obok Bołszowiec działa obecnie jako centrum kulturalne dla młodzieży, w pałacu maharaddży w Indiach otwarty został hotel i sale wystawowe. Pani Sałańska, współpracująca z ramienia Ministerstwa Kultury z MSZ i Kościołem w Polsce i we Francji, ostatnio zajmuje się następnym etapem odnawiania zabytkowych drewnianych elementów, znanego nam, kościoła polskiego w Dourges, gdzie proboszczem jest ks. Leszek Wojciechowski.
Pan Andrzej Paluchowski, b. dyrektor Biblioteki KULu w Lublinie, od matury z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim związany, i współorganizator "Dialogu Dwóch Kultur" w Krzemieńcu na obecnej Ukrainie, przedstawił nam historię powstania, działalności i specyfiki polskich uniwersytetów, od Krakowa poprzez Wilno, Lwów, Poznań po Lublin- działający od odzyskania niepodległości w 1918r., po uniwersytety założone po IIgiej Wojnie Światowej.
Najsławniejszym wykładowcą na KULu, zwanym uniwersytetem kresowym z powodu jego położenia blisko granic wschodnich, jest Jan Paweł II, związany z nim do swego wyboru na stolicę Piotrową.
Jedna z naszych członkiń, pani Maria Michalkiewicz wspominała życie studenckie, w czasie PRLu, w tym wyjątkowym ośrodku uniwersyteckim i swego profesora pana Paluchowskiego.
Obecnie na KULu jest dużo studentów z Ukrainy, na wszystkich kierunkach. Mamy nadzieję, że będą potem budować mosty porozumień.
Pan Paluchowski opowiedział nam o takim moście współorganizowanym przez niego, z inspiracji pana Olbromskiego, jaką jest "Dialog Dwóch Kultur" w Krzemieńcu - o jego organizacji, wykładach, wyjazdach na prowincję wołyńską, dokumentach post-konferencyjnych, uwarunkowaniach finansowych.
Wywiązała się oczywiście żywa dyskusja dot. sytuacji studentów ukraińskich w Polsce, kontaktów kulturalnych polsko-ukraińskich i obecnej sytuacji politycznej na Ukrainie.
Po krótkiej przerwie, po poświęceniu przez księdza Leszka Wojciechowskiego potraw przygotowanych przez Zarząd, składano sobie życzenia z okazji Wielkiej Nocy, kontynuowano rozmowy, wymianę wspomnień.
Pani Prezes powiadomiła o otrzymanym zaproszeniu członków na uroczystości związane 85tą Rocznicą Żywego Różańca w Dourges w dniu 10 maja b.r.
Grupa osób wyjeżdżająca na pielgrzymkę do Fatimy i St Jacques de Compostelle pozostała dłużej, otrzymała dokumenty z nią związane i ostatnie informacje dot. podróży.
Paryż, 5.05.2015 Mieczysława Szulc - Sekretarz generalny