Śladami Jana III Sobieskiego – IV wystawa kresowa w Paryżu
Każda wyprawa na ziemie dawnej Rzeczypospolitej skłania do refleksji, w których motywy historyczne splatają się z literackimi. Taki charakter miały też wędrówki w poszukiwaniu pamiątek i miejsc rozsławionych czynami i listami hetmana, a późniejszego króla Jana III Sobieskiego. Imponujące sylwetki zamków i pięknych kościołów pełniących często rolę twierdz i pola bitew przypominają dramatyczne dzieje wielonarodowego państwa sprzed wieków. Jeszcze dzisiaj pobudzają wyobraźnię i ożywiają pamięć. To, co przetrwało po latach niszczenia przez czas i ludzi, zostało utrwalone na zdjęciach tej wystawy.
Krystyna Rostocka
W wyniku wieloletniej współpracy Stowarzyszenia kulturalno-oświatowego Nazareth Famille z opolskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, w tym sezonie zaprezentowaliśmy kolejną wystawę fotograficzną Stanisława Wierzgonia w opracowaniu Krystyny Rostockiej – Prezes Oddziału.
Z okazji 325 rocznicy odsieczy wiedeńskiej wernisaż wystawy „Śladami Jana III Sobieskiego” odbył się 10 listpopada w Liceum Montaigne w Paryżu VI-tym.
Wsparcia organizacyjnego udzielił Konsulat RP w Paryżu. Na pierwszym wernisażu i prelekcji historycznej wygłoszonej przez opolskiego historyka Andrzeja Grocholskiego, obecni byli: Pan Mikołaj Kwiatkowski Konsul Generalny RP oraz Pani Monika Białecka Konsul do Spraw Polonii.
Konferencja poprowadzona spontanicznie, w sposób gawędziarski, była dostępna językowo i uwypuklała najważniejsze fakty historyczne dotyczące wykształcenia, związków zagranicznych i sukcesywnych dokonań militarnych Jana III Sobieskiego, najpierw jako hetmana, a potem króla Rzeczypospolitej. Do wykładu wplatane były fragmenty listów, które Sobieski pisywał regularnie do swej żony Marysieńki wyrażające tęsknotę do ukochanej małżonki oraz opisujące sytuacje dotyczące przygotowań do wielkiej bitwy. Całość stanowiła dobre przygotowanie do kontemplacji fotografii wystawy.
Po prelekcji rozdawane były pamiątkowe monety bite w Raciborzu na pamiątkę przejazdu Jana III Sobieskiego przez to miasto w drodze do Wiednia.
Dzięki dobrej współpracy z Kierowniczką sekcji polskiej Panią Danutą Kozińską Charlon,
odbyły się trzy wernisaże i konferencje historyczne, dostowane do odbiorców. Dodatkową atrakcją i wyjątkową oprawą wystawy, byli panowie ubrani w stroje z epoki - w kontuszach, którzy w żywy sposób przypominali tamte czasy.
Tymbardziej jest dla nas cenny wynik tej współpracy, gdyż pozwala na promocję kultury i historii Polski w środowisku francuskim, a w szczególności wśród młodzieży polonijnej i innych sekcji językowych, która w ten obrazowy sposób wzbogaci wiedzę o Polsce i dokonaniach oręża polskiego na przestrzeni dziejów Europy.
Budującym był fakt, iż młodzież licealna, polskojęzyczna była ogromnie zainteresowana, wręcz dumna z tej imprezy. Wiele osób prowadziło notatki w trakcie prelekcji historycznej, a potem podczas oglądania wystawy długo dyskutowali z jej twórcami, wnikliwie dociekając faktów historycznych, które obrazowane były fotografiami na planszach wystawowych.
Zainteresowanie wykazały również nauczycielki innych sekcji językowych, które skorzystały z objaśnień w języku francuskim.
Pokazaniem wystawy „Śladami Jana III Sobieskiego” przypomnieliśmy czym było to ważne wydarzenie historyczne dla Europy.
Ta wspaniała lekcja historii Polski i Europy zaprezentowana w tak presiżowym miejscu, jakim jest Lycée Montaigne w Paryżu, pokazała nam drogę do dalszych działalności promujących kulturę i historię naszej Ojczyzny wśród młodego pokolenia europejczyków i Polonii francuskiej.
Krystyna Orłowicz Sadowska
Organizator wystawy w Paryżu - Stow. Nazareth Famille
Relacja z wystawy ukazała się w "Głosie Katolickim" w Paryżu i w biuletynie "Wspólnota Polska" - Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA w Warszawie.