KONFERENCJA W CENTRUM DIALOGU KS. PALLOTYNOW - 23.05.2014
WYSTĄPIENIE Ks.abp. HENRYKA HOSERA nt:
CZY RODZINA PRZETRWA?
NOWA PERSPEKTYWA SYNODALNA.
( ks.abp Henryk Hoser - misjonarz w Rwandzie; kapłan i lekarz - arcybiskup życia; były Dziekan Pallotynów w Paryżu).
Czy Rodzina przetrwa?
Zmiany wciąż trwają, a rodzina jest soczewką w wymiarze społecznym.
Od 200 lat mamy wzmożony ruch migracyjny, dzięki ułatwieniom komunikacyjnym, a społeczeństwa są multietniczne. Mobilność społeczna powoduje wyzwanie wielokulturowości. To nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Oprócz wielokulturowości istnieje ogromne zróżnicowanie religijne i relatywizm religijny. Przejście od życia wspólnotowego do indywidualizmu. Ogólne wartości się zacierają i następuje indywidualizacja życia.
Coraz trudniej jest zdefiniować - KTO TO JEST CZŁOWIEK? Nie wiemy kim jesteśmy.
Pojawiło się nowe zjawisko - dowolność antropologiczna. Gubimy się w stosunku do praw człowieka. Stawiamy na to co różni, a nie to co łączy. Nie zdajemy sobie sprawy, że wszystko się wartościuje na podstawie RODZINY. Podstawą jest DEKALOG - czyli nakazy i zakazy.
Narzędziem działania w obecnych społeczeństwach jest kłamstwo, złodziejstwo, uogólniając od 4-10 przykazania. Na tym tle jawi się kryzys wychowania. Nie mamy celów, ani zadań wychowawczych. Rodzice nie wiedzą do czego wychowywać dzieci. Tworzy się nowy prąd zyciowy: DEKATORELATYWIZM.
Spotykamy się w Paryżu. Tu pojawiło się coś wyjątkowego - RUCH - LA MANIF POUR TOUS - to zjawisko wyjątkowe w Europie; (www.salon beige); istnieje tu ruch w obronie rodziny. Jest opozycją do "zapateryzmu" - (Hiszpania); odpowiada mniej więcej "hollandyzmowi" we Francji narzucając pewne normy społeczne, które są odrzucane. Przyzwyczaja się społeczeństwo do tego, że władza nie liczy się z głosem obywateli - to odporność i arogancja władzy.
Papież Franciszek uznał, że temat Rodziny jest bardzo ważny, w związku z tym zaplanował dwa synody dotyczące Rodziny.
Próbuje się zrelatywizować dwa sakramenty: małżeństwo i eucharystię. Małżeństwo to "instytucja", która ma działać w/g ewangelii.
Obserwujemy ogromną zapaść demograficzną. Ogromny brak dzieci. Nie ma narodów, w których można by było odnotować dodatni bilans demograficzny. Żeby nastąpiło zastępowanie pokoleń, powinno być 2,3 dzieci z jednej matki.
W Polsce jest 1,3. Dzieci jest mało; zamyka się szkoły. Uczelnie walczą o studentów. Perspektywa emerytur jest bardzo zagrożona.
Dlaczego ludzie nie chcą mieć dzieci? Małżeństwa w Polsce są ogromnie zadłużone. Ludzie boją się przyszłości i nie inwestują w przyszłość. Wskaźnik zawierania małżeństw spada, rozwodów rośnie. Istnieje spora liczba dzieci urodzonych poza kontraktem małżeńskim.
Na konferencji Episkopatu Polski padły pytania: co wniosą te dwa synody w stosunku do tego, co napisał Jan Paweł II w Familiaris Consortio w 1981roku. To doskonały podręcznik duszpasterstwa rodziny. Rodzina jest syntezą w społeczeństwie. Jest ona wynikiem doświadczenia ludzkości. Małżeństwo i Rodzina to najstarsze patrymonium ludzkości. Należy go bronić.Małżeństwa "jednopłciowe" to niezdoność reprodukcyjna i wszelka. Człowiek zaistniał w relacjach ludzkich, a nie indywidualnych.
Kościół zwraca się do ludzi młodych, aby mogli odkryć piękno życia lecz istnieje deficyt wychowania rodzinnego. Rodzice często poddają w sceptycyzm wychowanie w rodzinie. Z drugiej strony deficyt wychowania w Rodzinie powoduje sceptycyzm dziecka do miłości rodzinnej i trwałości małżeństwa. Miłość małżeńska sprowadza się do aktów afektywnych, co skazuje ten związek na krótkie bytowanie. Ważne jest, aby miłość wzrastała w kontekście duchowo-fizycznym. Potrzebna jest ewangelizacja intymności małżeńskiej. Trzeba dobrze rozumieć czystość w miłości, która polega na wyeliminowaniu egoizmu i agresji. Miłość małżeńska jest miłością ludzką. Można więc wymagać by miłość była wierna. Polega ona na wymianie darów osobowych. Żyje się dla tej drugiej osoby. Ta wartość domaga się wierności. Miernikiem prawdziwej miłości jest wierność. Inny wymóg to ekskluzywizm - miłość wyłączna - fakt miłości dożywotniej. Ludzie nie są zdolni zaangażować się na całe życie. Jest to wolność docelowa - iść do określonego celu. Miłość małżeńska to tzw. miłość matrycowa, która jest podstawowym przykładem dla dziecka.
Trzeba sobie postawić pytanie: czy jestem darem czy ciężarem?
Opracowanie: Krystyna Orłowicz / konsultacje: Tula Szulc