Powołanie Stowarzyszenia Kresowian we Francji
Stowarzyszenie kulturalno-oświatowe « Nazareth Famille » od początku swoich działalności kierowało swą uwagę na sytuację naszych rodaków pozostawionych na dawnych Kresach Polski i starało się nieść pomoc, w zakresie swoich możliwości, szczególnie ośrodkom oświatowym, jak również organizować różne imprezy kulturalne z udziałem poetów, pisarzy, artystów, śpiewaków i intelektualistów z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
W wyniku współpracy z Opolskim oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zostały zorganizowane dwie wystawy o tematyce kresowej w Paryżu: „Katedry i Sanktuaria Polskie na Kresach” (marzec 2005) i „Kresy Ziemia wielu Wyznań”, (listopad 2006), które przyciągnęły naszych rodaków zamieszkałych w samym Paryżu jak i w jego przedmieściach, szczególnie zaś tych, którzy sami pochodzą z tych ziem lub ich przodkowie.
Podczas wielogodzinnych dyskusji wyłoniła się idea ogółu, która skłoniła najbardziej zainteresowanych do stworzenia grupy inicjatywnej (Krystyna Orłowicz Sadowska, Krzysztof Umiastowski, Bohdan Podrzycki), służącej do powołania Stowarzyszenia Kresowian we Francji.
Pierwsze spotkanie odbyło się 23 marca 2007, na którym ustalono treść listu- zaproszenia oraz datę 4.05 2007, pierwszego zebrania osób, które wyraziły chęć przystąpienia i utworzenia takiego stowarzyszenia.
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA 4.05 2007
W dniu 5 maja 07 o godz. 17.15 otwarte zostało zebranie organizacyjne mające na celu powołania do życia Stowarzyszenia Kresowian we Francji.
W wyniku wysłanych zaproszeń, na zebranie przybyły następujące osoby:
Krystyna Orłowicz Sadowska (Stanisławów)
Krzysztof Umiastowski (Wilno)
Bohdan Podrzycki
Genowefa Nawrocka (Lwów)
Aleksander Nawrocki
Elżbieta Krechowiecka (Wilno)
Kilka osób usprawiedliwiło swoją nieobecność, ze względów zawodowych i wyjazdowych, niemniej jednak wyraziło swoją aprobatę i radość poprzez komunikację telefoniczną.
W pierwszym etapie spotkania nastąpiła prezentacja osobowa.
Następnie wywiązała się dyskusja nad celami stowarzyszenia.
Pan Krzysztof Umiastowski przedstawił następujące cele:
-
utrzymania i zabezpieczenia pamiątek z Kresów wschodnich - terenów byłej Rzeczpospolitej Obojga Narodów (Litwy, Białorusi, Ukrainy, Estonii, Łotwy) oraz Kresów południowych (Zaolzie), nawiązania kontaktów z Polakami na dawnych terenach Rzeczpospolitej, którzy reprezentują „żywą” kulturę kresową,
-
nawiązania kontaktów z organizacjami kresowymi w kraju i polonijnymi na emigracji
Na zebreniu podjęto decyzję o założeniu Stowarzyszenia Kresowian we Francji.
Dokonano tymczasowego wyboru zarządu Stowarzyszenia w osobach:
-
Krzysztof Umiastowski - Prezes
-
Krystyna Orłowicz Sadowska – Sekretarz Generalny
(Bohdan Podrzycki – Sekretarz adjoint)
-
Genowefa Nawrocka – Skarbnik
(Aleksander Nawrocki – Konsultant informatyczny).
Decyzją zebranych jest opracowanie statutów Stowarzyszenia w najbliższym terminie, rejestracja oficjalna na Prefekturze w Paryżu oraz przygotowanie stony internetowej.
Bohdan Podrzycki – podjął się współpracy z Panią Orłowicz przy redakcji statutu Stowarzyszenia; Aleksander Nawrocki - podjął się opracowania logo Stowarzyszenia.
Propozycje działalności Stowarzyszenia Kresowian we Francji
-
Popieranie wszelkich działań w kierunku zabezpieczenia kultury i pamiątek kresowych przez instytucje i stowarzyszenia działające w Polsce i za granicą wsród Polonii.
-
W związku z artykułami pana redaktora Karola Badziaka, które ukazały się w ostatnich miesiącach w tygodniku „Głos Katolicki” we Francji dotyczącymi utworzenia Centrum Kresowego oraz powołania i otwarcia Instytutu Kresowego w Warszawie w końcu marca b.r., wyrażamy poparcie i chęć współpracy z tymi instytucjami.
-
Nawiązanie kontaktów z organizacjami polonijnymi na wschodzie i południu (Litwa, Białoruś, Ukraina, Łotwa, Estonia, Zaolzie; organizacje polonijne na Syberii).
-
Organizowanie spotkań z interesującymi osobami związanymi z kulturą kresową oraz podtrzymanie więzi z osobami pochodzącymi z Kresów, które brały udział w spotkaniach podczas imprez organizowanych przez Stowarzyszenie „Nazareth Famille”.
-
Otwarcie strony internetowej Towarzystwa.
-
Aktywna współpraca ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i organizacjami kresowymi działającymi w Polsce.
Środki działalności Stowarzyszenia:
- składki członkowskie
- pozyskiwanie wsparcia różnych instytucji w kraju i na świecie na konkretne działalności
Stowarzyszenia.
Początkowa propozycja składki rocznej członka została ustalona w wysokości 20€ rocznie.
Genowefa Nawrocka Bohdan Podrzycki Krystyna Orłowicz Sadowska Krzysztof Umiastowski
Skarbnik Sekretarz adjoint Sekretarz Generalny Prezes