Pomnik-Ołtarz w Tyberiadzie
Polscy żołnierze z armii gen. Andersa wznieśli w 1946 roku kamienny ołtarz poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej, jako votum w intencji zwycięstwa i odzyskania wolnej Ojczyzny, oraz jako znak wdzięczności za gościnność, którą otoczyli ich franciszkanie w Ziemi Świętej.
Pomnik-ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej jest najbardziej okazałą pamiątką pobytu polskiego wojska w Ziemi Świętej w latach II wojny światowej. Jest znakiem przywiązania żołnierzy-tułaczy do Kościoła katolickiego i Ojczyzny, za wolność, której walczyli na bliskowschodnich frontach.
Pomnik-ołtarz położony jest przed franciszkańskim kościołem pw. św. Piotra, tuż nad taflą Jeziora Galilejskiego. Wokół wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej umieszczone są herby polskich miast.
To jeden z najpiękniejszych poloników w Ziemi Świętej.
Wykonał go artysta rzeźbiarz Tadeusz Zieliński, znany jako autor płaskorzeźb przy III i IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.
W dniu 20.11.2005 w Tyberiadzie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt polskich żołnierzy armii generała Andersa we franciszkańskim klasztorze.
Nowa tablica przypomina – w języku polskim i angielskim – religijno-patriotyczne dzieło polskich żołnierzy.
Odświeżono też pomnik-ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej.