Stowarzyszenie « Kresy we Francji » - Polonia Nord Pas-de-Calais
Grudzień 2019
Na zaproszenie Zarządu Collectif Polonia Hauts-de-France, które zostało przesłane do wszystkich Członków Stowarzyszenia „Kresy en France”, 3-osobowa delegacja Zarządu wyjechała 5-go grudnia na pólnoc Francji w celu uczestniczenia w międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych zorganizowanych przez pełnomocników Regionu Hauts-de-France i Regionu Śląskiego.
Delegacje obu krajów Polski i Francji z Ambasadorem Pełnomocnym RP we Francji panem Tomaszem Młynarskim, zorganizowały I etap obchodów 100-lecia podpisania konwencji o przyjeździe Polaków do pracy w kopalniach, rolnictwie i przemyśle.
Największa impreza odbyła się w Siedzibie Regionu Hauts-de-France w dniu 9-go grudnia 2019 w Lille.
Specjalnym autokarem wyjeżdżającym z Dourges, udałyśmy się, wraz z prezesami tamtejszych organizacji polonijnych, na te uroczystości. W salach okazałego budynku Siedziby Regionu Hauts-de-France, odbywały się różne spotkania, loterie oraz występy zespołów regionalnych przybyłych z różnych miejscowości tej części Francji. Naszą uwagę przyciągnął chór górników z Douai. Wspaniałe wykonanie pieśni patriotycnych, ludowych mówiących o ich pracy w pod ziemią napełniły nas wzruszeniem.
W innej sali zobaczyłyśmy pięknie wykonane tańce ludowe z regionów reprezentujących społeczność polską, która tam przybyła.
Głównym punktem programu było jednak spotkanie Marszałka Regionu Śląskiego pana Jakuba Chełstowskiego i Mr Xavier Bertrand deputowanego Regionu Nord Pas-de-Calais, pana Ambasadora Tomasza Młynarskiego, odpowiedzialnych za współpracę międzynarodową dygnitarzy i podpisanie, po 100 latach, nowej umowy o współpracy tych regionów w zakresie wymiany ekonomicznej, handlowej, przemysłowej i kulturalnej.
Uroczystość zgromadziła ponad 1500 osób, które wtórowały pieśniom w wykonaniu Zespołu Śląsk z Polski.
Miałam wrażenie, że wszyscy obecni mający polskie korzenie poczuli się dumni, gdyż twarze wyrażały emocje i wzruszenie. Nawiązywałyśmy spontaniczne rozmowy podczas koktajlu, aby również wyrazić naszą radość tego niezwykłego przeżycia.
Delegacja nasza wykorzystała czas pobytu na północy, aby również uczestniczyć w innych wydarzeniach odbywających się z okazji I-go roku obchodów 100-lecia przybycia Polaków do tego regionu, którzy wzbogacili go swoją kulturą, tradycją i wiarą.
Jednym z celów naszej tam obecności było zwiedzenie wystawy malarstwa polskiego z XIX i XX-go wieku, zorganizowanej z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w LOUVRE-LENS.
Ogromne przeżycie!
Wystawa wspaniale prezentowana w wielu salach, zatytułowana „Peindre l’âme d’une nation” zawiera ponad 150 obrazów naszych wybitnych malarzy, ukazujących rzeczywistą duszę naszego narodu, jego historię, kulturę, przestrzeń geograficzną, tradycję regionalną. Wystawę otwiera ogromne dzieło Jana Matejki –Rejtan.
Wiele osób zwiedzających wystawę równocześnie z nami, zwracały się do nas z prośbą o dodatkowe informacje odnośnie malarzy, treści obrazu lub naszego kraju – Polski.
Nie obyło się bez zakupów albumów, pamiątek regionalnych i pięknych reprodukcji.
Tym sposobem mogłyśmy się podzielić naszymi przeżyciami z naszymi rodzinami i bliskimi podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Wzięłyśmy również udział w koncercie okolicznościowym zespołu góralskiego z pogranicza Polski i Czech, który odbył się w kościele francuskim w Dourges.
Równocześnie miał miejsce Rynek przedświąteczny gdzie można było nabyć, na polskim stoisku polskie specjały, które uświetniły nasze świąteczne stoły.
Ponieważ Stowarzyszenie „Kresy we Francji” współpracuje, od 11-tu lat, z parafią Św. Stanisława w Dourges jak i Association „Amicale de Dourges”, na planie kulturalnym, odbyły się rozmowy co do dalszych możliwości wymiany naszej działalności z proboszczem parafii ks. Leszkiem Wojciechowskim, prezesem Polonii Hauts-de-France Edmondem Oszczakiem i panią Jeanne-Marie Dubois - Maire miasta Dourges.
Następstwem uzgodnień powziętych podczas tych rozmów był nasz ponowny wyjazd na północ 30-go grudnia 2019.
Zorganizowałyśmy przewiezienie i instalację naszej II-giej wystawy (dwujęzycznej), dotyczącej odzyskania Niepodległości Polski – „Wojna polsko-rosyjska 1919-1920”. Wystawa została przewieziona z Osny, (gdzie była prezentowana w plenerze, podczas dorocznego święta Zjazdu Polonii 7-go lipca 2019), do Dourges i zainstalowana w polskim kościele parafialnym pod czujnym okiem prezes i członkini Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przy pomocy parafian-wolontariuszy.
Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszych inicjatyw, dalszej wymiany kulturalnej między Stowarzyszeniem „Kresy we Francji” i Polonią północy.
Wszelka pomoc na rzecz jednoczenia Polonii we Francji jest bowiem bezcenna, dlatego jeszcze raz wyrażamy naszą wdzięczność za wspieranie naszej działalności.
Paryż, 7.01.2020
M. Krystyna Orłowicz