Podsumowanie działalnosci Stowarzyszenia « Kresy we Francji » za rok 2015
ZEBRANIA:
W tym roku odbyło się 11 zebrań członków Stowarzyszenia: 2 zebrania miały charakter świąteczny- Noworoczne i Wielkanocne; 1 plenerowe w czerwcu.
Przed każdym zebraniem członkowie otrzymali program opatrzony fotografiami z naszych spotkań. Na zebraniu następnym, zawsze odczytywano sprawozdanie przygotowane przez Sekretarz Generalną lub osobę w zastępstwie.
Międzyczasie członkowie otrzymywali Internetem wiadomości lub artykuły związane tematyką kresową lub aktualności natury organizacyjnej.
Wszystkie programy i sprawozdania zostały zamieszczone na naszej stronie internetowej w celu ogólnej informacji działalności aktualnej Stowarzyszenia.
Do maja b.r. zebrania odbywały się w Domu Kombatanta, w pokoju Zarządu Krajowego SPK w Paryżu XVII, natomiast po wakacjach, od miesiąca września, nasze spotkania odbywają się w sali Centrum Dialogu Księży Pallotynów w Paryżu VII.
KONFERENCJE :
W roku bieżącym (2015) zorganizowaliśmy 3 konferencje historyczno-naukowo-literackie.
W marcu - gościliśmy Państwa Urszulę i Mariusza Olbromskich.
Bardzo ciekawą prezentację audiowizualną: "Pomników nekropolii polskich na Kresach" opracowała i przedstawiła pani Urszula Olbromska - kustosz w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, badacz i inwentaryzator pomników na kresowych nekropoliach polskich.
Natomiast pan Mariusz Olbromski uraczył słuchaczy Wieczorem poezji kresowej "Śladami słów skrzydlatych ". - Wieczór obejmował ogólną prezentację dawnej prozy i poezji kresowej; przybliżył aktualną twórczość poety, opiewającą krajobrazy, tradycje i zwyczaje dawnych ziem IIgiej Rzeczypospolitej.
We wrześniu bieżącego roku Polonia paryska miała okazję skorzystać z następnej naszej konferencji audiowizualnej: "Ratowanie świątyń i innych zabytków polskich na Kresach", którą wygłosił i zaprezentował, poprzez zdjęcia i filmy, profesor Janusz Smaza. W swoim wystąpieniu ujął przekrój stanu zabytków sakralnych, szczególnie na Ukrainie, cmentarzy i innych obiektów kultury pozostałej za wschodnią granicą.
W listopadzie odbyło się trzecie spotkanie polonijne - konferencja historyczno-współczesna: "WOŁYŃ NIEGDYŚ I DZIŚ - wędrówka w przestrzeni, literaturze i poezji".
Gośćmi - prelegentami byli Krzysztof Kołtun z Chełma - antykwariusz, literat i poeta oraz Karolina Kołtun - studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego - poetka.
Stowarzyszenie "Kresy we Francji", jako Stowarzyszenie polonijne, zaprasza na swoje akcje kulturalne przedstawicieli Konsulatu RP w Paryżu oraz delegacje innych organizacji paryskich. Wspólpracuje również z wieloma osobistościami, świeckimi i przedstawicielami duchowieństwa, nie tylko ze środowisk kresowych, które udzielają nam wsparcia materialnego i moralnego.
WYJAZDY:
Nasza wieloletnia współpraca z Polonią na północy Francji, od wielu lat, owocuje we wspólne wyjazdy pielgrzymkowo-wycieczkowe organizowane z Parafią Św. Stanisława w Dourges.
W tym roku, w miesiącu kwietniu, zrealizowaliśmy, bardzo udaną, dziesięciodniową, pielgrzymkę do Fatimy i Saint Jacques de Compostelle- (Portugalia-Hiszpania).
Delegacje Zarządu Stowarzyszenia wyjeżdżały trzykrotnie do Dourges, na północy Francji, aby uczestniczyć w uroczystościach, na które byliśmy zapraszani. I tak, na przełomie grudnia 2014 i stycznia 2015 Prezes i Sekretarz Generalna uczestniczyły w uroczystym zakończeniu Roku, spotkaniu Sylwestrowym i uroczystej noworocznej Mszy Świętej, z tamtejszą Polonią.
W marcu – po konferencji pp. Olbromskich, 9 osób wybrało się do Montrésor, aby odwiedzić panią Marię Potocką-Reyową, pokazać gościom polski zamek nad Loarą i przeżyć wspólne chwile zwiedzając, po drodze, katedrę w Chartres.
10 –go maja delegacja Zarządu wzięła udział w uroczystości obchodów 85-lecia Koła Różańcowego i poświęcenia pierwszego bocznego ołtarza w tymże kościele w Dourges; następnie w dorocznym uroczystym obiedzie tamtejszej wspólnoty polonijnej.
W czerwcu – Prezes odbyła podróż do Kalifornii, gdzie w Los Angeles spotkała zaprzyjaźnionych Sybiraków i wzięła udział w spotkaniach z tamtejszą Polonią. Udzieliła wywiadu do lokalnego radia polonijnego, prezentując działalność Stowarzyszenia „Kresy we Francji”. Na spejalnie zorganizowanym spotkaniu Koła Fundacji Jana Pawła II – opowiedziała o odsłonięcia pomnika JP II w Paryżu. Wzięła udział w szkoleniu nauczycieli jęz. polskiego Południowej Kalifornii gdzie opowiedziała swoje doświadczenia z zakresu polonijnej działalności oświatowej i podróży na Syberię.
W I-eszj połowie września – Prezes i Sekretarz Generalna uczestniczyły w międzynarodowej konferencji „Dialog Dwóch Kultur” w Krzemieńcu na Ukrainie. W swoim wystąpieniu, zaprezentowały działalność Stowarzyszenia „Kresy we Francji” na przestrzeni 6-ciu ostatnich lat i aktywnie uczestniczyły w 6-ciodniowym spotkaniu profesorów, naukowców i historyków z Polski i Ukrainy.
11-go listopada – z okazji Święta Niepodległości i szczególnej uroczystości odznaczenia orderem „Gloria Artis” pani Franciszki Koniecznej –Amagalian, wieloletniej Prezes Kongresu Polonii Francuskiej i wybitnej Przewodniczącej Harcerstwa Polskiego we Francji, Prezes i Skarnik Stowarzyszenia „Kresy we Francji” zaznaczyły swoją obecnością uznanie dla zasłużonej weteranki Polonii Nord Pas-de-Calais składając Jej gratulacje i podziękowanie. Wzięły udział w pochodzie władz i mieszkańców do pomników bohaterów I Wojny Światowej miasta Dourges oraz uroczystościach towarzyszących w Merostwie.
Koleżanka – członek Stowarzyszenia, pani bożena Teodorowicz, wyjeżdżała rodzinnie również na Ukrainę. Z podróży tej przywiozła własne obserwacje i wrażenia, którymi podzieliła się ze wszystkimi na zebraniu.
UCZESTNICTWO w spotkaniach innych organizacji Polonii Paryskiej
Zarząd Stowarzyszenia i jego Członkowie biorą żywy udział w życiu Polonii na terenie Paryża i okolic.
W styczniu – cały Zarząd wziął udział w imprezie polonijnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Art, Culture et Tradition w Boulogne Billancourt.
W maju uczestniczyliśmy licznie w uroczystej Mszy Świętej za śp. Księdza Infułata Witolda Kiedrowskiego – wieloletniego Prezesa Stowarzyszenia Polskich Kombarantów i ich Rodzin we Francji.
Również, z końcem maja Zarząd (w komplecie), uczestniczył w dużej polonijnej imprezie zorganizowanej przez towarzystwa polsko-francuskie w Motmorency – Journées POLONIA.
Na początku lipca – Prezes i Sekretarz Generalna wzięły udział w historycznej sesji specjalnej w Instytucie Kultury Ukraińskiej w Paryżu.
W październiku – delegacja Zarządu i niektórzy członkowie partycypowali w konferencji zorganizowanej przez SHLP – Biblioteka Polska w Paryżu dot. stosunków polsko-ukraich i zbliżenia politycznego Piłsudskiego i Petlury w okresie międzywojennym.
Indywidualnie, nasi członkowie, uczestniczą w innych jeszcze spotkaniach i imprezach polonijnych w Paryżu i okolicach.
_____________________________________________________________________________________________________
IMPREZA SPECJALNA - NIESPODZIANKA
Imprezą tą jest oficjalna wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy, we Francji, która miała miejsce 28 października 2015.
Pan prezydent udekorował odznaczeniami państwowymi niektórych, zasłużonych, wieloletnich działaczy polonijnych.
W gronie wyróżnionych jest pani Maria Krystyna Orłowicz–Prezes Stowarzyszenia „Kresy we Francji” oraz pani Barbara Krzywicka-Kłosowicz – członek tegoż Stowarzyszenia i Prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji.
Obie Panie zostały odznaczone Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
_____________________________________________________________________________________________________
Należy podkreślić ogromny wkład Księży Pallotynów w rozwój działalności naszego Stowarzyszenia. Użyczając nam sali konferencyjnej Centrum Dialogu i aparatury audiowizualnej w Paryżu VII-ym, przyczynili się do możliwości realizowania naszych konferencji historyczno-literackich i naszych comiesięcznych spotkań.
Składamy serdeczne podziekowanie za otwarcie i pomoc Księdzu Rektorowi i Księżom, którzy wspierają nas w tych przedsięwzięciach.
_____________________________________________________________________________________________________
W bieżącym roku zyskaliśmy 7 nowych członków.
Deklaracje członkowskie do Stowarzyszenia „Kresy we Francji” złożyli:
-
Pani Maryla Strzałko-Krzyżanowska z Paryża
-
Pani Bożena Teodorowicz z Les Ulis
-
Pan Marek Jóźwiak z Paryża
-
Pan Andrzej Paluchowski z Lublina
-
Pani Barbara Krzywicka-Kłosowicz z Paryża
-
Pani Danuta Tarnawska-Kasparian z Bondy
-
Pani Alicja Frołow z Châlon sur Saône
Serdecznie witamy w gronie członków Stowarzyszenia „Kresy we Francji”!
_____________________________________________________________________________________________________
Zważywszy na wieloletnią współpracę i obecność Zarządu i Członków naszego Stowarzyszenia w różnych manifestacjach kulturalnych na północy Francji, w listopadzie b.r., Sowarzyszenie „Kresy we Francji” zostało przyjęte w poczet dachowej organizacji Maison de la Polonia – Kongres Polonii Francuskiej z siedzibą w Sallaumines, jako jej członek.
Posiadamy kartę przynależności nr 424/15, która otwiera nam oficjalną drogę do różnych publikacji w wydawnictwie Echo de la Polonia oraz do brania udziału w tamtejszych akcjach kulturalnych.
_____________________________________________________________________________________________________
Serdecznie dziękuję wszystkim Członkom Stowarzyszenia pilnie uczestniczącym w naszych zebraniach, partycypującym efektywnie w organizowaniu konferencji, spotkań, koktajli i wszelkiej przyjaznej komunikacji koleżeńskiej, za konsultacje, wsparcie, pomoc i porady w sprawach ludzkich i zdrowotnych, za bliskość i serdeczność, które dają nam poczucie stworzenia grona życzliwych przyjaciół i zcalania kresowej rodziny.
_____________________________________________________________________________________________________
Pragnę dodać, iż w ciągu tego roku miały miejsce kilkunastokrotnie, wielodzienne i wielogodzinne sesje Prezes i Sekretarz Generalnej mające na celu chronologiczne uporządkowanie dokumentacji dotyczącej działalności Stowarzyszenia.
98 dokumentów i zdjęć zostało przesłanych do naszego informatyka i umieszczonych na stronie internetowej: www.kresyenfrance.wix.com/kresy.
Dziękujemy!
Wiele dokumentów ze spotkań i imprez pozastowarzyszeniowych, w których braliśmy udział, zostało opracowanych w postaci artykułów lub krótszych informacji, tak, aby świadczyły o naszej aktywności i obecności na tle tego co dzieje się w Polonii paryskiej.
Opracowano również artykuły pokonferencyjne, które ukazały się w „Głosie Katolickim” dla szerszego poznawania i rozpowszechniania wiedzy historycznej o Kresach.
Paryż, 7 grudnia 2015 M. Krystyna Orłowicz - prezes