Sprawozdanie z wycieczki członków Stowarzyszenia « Kresy” we Francji
do Pani Marii Rey – Hrabiny na Zamku w Montrésor – Członka naszego Stowarzyszenia. :
Dnia 21 czerwca 2010, w pierwszy dzień lata, Prezes Stowarzyszenia « Kresy” we Francji, pani Krystyna Orłowicz wspólnie z Księdzem proboszczem Leszkiem Wojciechowskim zorganizowali wycieczkę do Montrésor na 80-te urodziny Pani Marii Rey.
W wycieczce wzięło udział 6 osób
-
Krystyna Orłowicz
-
Barbara Boone
-
Franciszka Węgirska
-
Mieczysława Szulc
-
Ks.Leszek Wojciechowski
-
Krysztof Umiastowski,( który przyjechał oddzielnie, własnym samochodem).
Korzystając z uprzejmości Księdza proboszcza Leszka Wojciechowskiego, który służył nam własnym samochodem, spędziliśmy piękny, słoneczny dzień w miłej, przyjaznej atmosferze.W drodze zatrzymaliśmy się w Orleanie, aby zwiedzić wspaniałą, neogotycką Katedrę.Następnie, zatrzymaliśmy się przy zamku w Chambord na piknik przygotowany przez uczestników.
Wizyta nasza w Montrésor miała charakter zebrania roboczego, w związku z tym, że Pani Maria Rey, członek naszego Stowarzyszenia, z uwagi na odległość i stan zdrowia nie może uczestniczyć w naszych zebraniach w Paryżu.
Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. Podczas podwieczorku, poruszaliśmy różne tematy dotyczące sytuacji naszych rodaków na Kresach oraz wspominaliśmy przeżycia z wycieczek, które członkowie naszego Stowarzyszenia odbywali do miejsc związanych z ich życiem na Kresach. Spotkanie nabrało uroczystego charakteru z uwagi na święto urodzinowe Pani Marii Rey. Prezentowała Ona wiele fotografii i pamiątek zebranych podczas Jej wypraw na Kresy.Bratowa Pani Marii, Pani Elżbieta Gromnicka, służyła nam za przewodnika, oprowadzając po zamku.*
Zdążyliśmy jeszcze zwiedzić Kolegiatę w Montrésor z licznymi polskimi pamiątkami, jak np: herby rodziny Potockich itp., a następnie byliśmy zaproszeni na herbatkę przez Panią Annę Potocką do jej domku w pobliżu Kolegiaty., u której oglądaliśmy stuletnie albumy z fotografiami rodzinnymi.
Powróciliśmy do Paryża o godz.1-ej w nocy, zmęczeni lecz bardzo zadowoleni z udanej wyprawy.
Sekretarz Generalny
Barbara Boone
* Zamek w Montrésor od XIII wieku zmieniał właścicieli.Od 1849 roku przeszedł w polskie ręce, zakupiony przez Xawerego Branickiego
Po odrestaurowaniu Zamku, Branicki wyposażył go w bogatą kolekcję obrazów oraz zastawy stołowe należące do królów polskich m.in.:Jana III Sobieskiego.Znajdują się tu również nadzwyczajne trofea z długoletnich polowań.
Zamek Montrésor można również zwiedzać indywidualnie, gdyż wyposażony jest w różnojęzyczne przewodniki.