top of page

 

PAMIETAJMY

 

 

że 76 lat temu Oni zginęli dla Polski!

Na rozkaz wydany dnia 5 marca 1940 rolu przez Najwyższe Władze Sowieckie na Kremlu w Moskwie, zostało podpisane ludobójstwo strzałem w tył głowy na 21.857 polskich jeńcach wojennych,  w tym na około 10 tysiącach  oficerach, na  urzędnikach państwowych, ludziach nauki i sztuki.

Egzekucji dokonano w Katyniu, Charkowie, Bykowni, Kuropatach i Starobielsku. Do tej pory nie ma wyroku sądowego, choć słowo KATYN stało się  synonimem nieukaranej zbrodni moskiewskiej.

 

 

W rocznicę zbrodniczego rozkazu, wszyscy członkowie Zarządu Krajowego SPK-Francja, oddali hołd ofiarom, przed tablicą „katyńską” w Domu Kombatanta w Paryżu.

Irena Wahl-Damasiewicz wymienila nazwiska oficerów znanych jej z dzieciństwa . Po modlitwie  w intencji Ofiar  odśpiewano Hymn, a Prezes SPK, Jan Kukuryka, złożył  wiązankę bialo –czerwonych róż pod tablicą.

 

 

Tablica upamiętniająca zbrodnię katyńską, przed którą miała miejsce „chwila  pamięci”, została przywieziona z Kraju w 2005  roku z inicjatywy Stowarzyszenia „Rodzin Katyńskich” przez Panów Melaków Andrzeja oraz  Stefana –- Prezesa Stowarzyszenia, który zginął w katastrofie „smoleńskiej”.

 


SPK Francja

 

bottom of page