M. Krystyna Orłowicz i Lila Stępień
CZAS POJECHAĆ DO POLSKI
To był wyjazd do ziemi ojczystej, dla nas, członków Stowarzyszenia „Kresy we Francji”, ale zorganizowany głównie dla Francuzów z Parafii Św. Stanisława w Dourges – pochodzenia polskiego, od zawsze żyjących we Francji. Wielu odkrywało Polskę po raz pierwszy.
Każdy w swoim wyobrażeniu oczekiwał nieznanego.
Lądowanie we Wrocławiu - stolicy kultury europejskiej 2016 to odkrycie „Wenecji Północy”
z rzeką Odrą i jej 120. mostami; wszystko skąpane w słońcu, zaskoczyło już pierwszego dnia.
Panorama Racławicka - pierwsza karta historii obrazująca powstanie kościuszkowskie w 1794 r. Trójwymiarowy obraz zrealizowany w 1894 r. we Lwowie, przeniósł wszystkich w tamtą epokę.
Jesteśmy w Częstochowie. Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Podniosła Msza Św. celebrowana przez księdza Leszka Wojciechowskiego, naszego opiekuna duchowego, w kaplicy, wyłącznie dla naszej grupy. Swoje przeżycia uczestnicy wyrażali w emocjonalnym śpiewie podczas obrzędu. Następnie zwiedzanie klasztoru ks. Paulinów, Skarbca i eksponatów zabytkowych w Muzeum historycznym tego miejsca kultu maryjnego. Czas wolny na skupienie, udział w apelu jasnogórskim, droga krzyżowa, a także odkrycie miasta, pozwalają na osobiste przeżycia.
W południe i wieczorem spotykamy się w restauracji ; wszyscy rozemocjonowani, stwierdzają – kuchnia polska bardzo smaczna!
Na trasie Żelazowa Wola. Zwiedzanie dworku Fryderyka Chopina, parku pachnącego bzem, azaliami, rododendronami i świeżą zielenią i rozlegająca się muzyka, wzruszały wielu do łez.
Wizytę kończymy w „bajkowej” restauracji gdzie dalej towarzyszy nam muzyka, tym razem popularna, francuska, grana na żywo, specjalnie dla naszej grupy. Wystrój restauracji z epoki Fr. Chopina z licznymi obrazami i portretami. Wszyscy pod wrażeniem uroku tego eleganckiego miejsca i wyśmienitego obiadu.
Wieczorem jesteśmy w Stolicy! Warszawa zielona, parki, oświetlenia – Pałac Kultury – na miejscu, – przypomina przeszłość. Ogromne, szklane wieżowce to teraźniejszość i przyszłość. Zwiedzanie Starego Miasta, katedry z przewodnikiem w jęz. francuskim – wzrusza; na trasie pomniki mówiące o tragicznej historii stolicy.
Nasi pielgrzymi zmęczeni, ale czeka ich niespodzianka – wystawny obiad przygotowany w Domu Polonii przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” – Oddział Warszawski. W sali lustrzanej, Prezes tego Oddziału, pani Agnieszka Bogucka wita nas z serdecznością w obu językach: „Dom Polonii jest również Waszym domem!" Goście specjalni p. Zbysław Petryka - redaktor i dziennikarz z Los Angeles, reprezentujący Kongres Polonii Południowej Kalifornii; pan Mariusz Olbromski – Dyrektor Muzeum A. i J. Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej – nasz gość – prelegent ubiegłorocznej konferencji w Paryżu; pan Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru we Lwowie, a także ksiądz Wojciech Sadłoń SAC – Pallotyn, opiekun duchowy Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zaszczycili swoją obecnością to spotkanie.
Dzięki interwencji pani Prezes Agnieszki Boguckiej, naszą grupą zainteresowała się TVP – Polonia. Operatorzy telewizyjni przybyli do Domu Polonii, aby spotkać naszych Francuzów polskiego pochodzenia, (często drugiego lub trzeciego pokolenia), i nagrać audycję relacjonującą to wydarzenie.
Tak więc, na żywo, organizatorzy i uczestnicy mogli przekazać przeżycia i poruszenie serc wywołane pobytem w Polsce, szczególnie ci, którzy już w podeszłym wieku odwiedzili, po raz pierwszy, Ojczyznę swoich rodziców lub dziadków.
Audycja została wyemitowana w poniedziałek 16 maja 2016 na antenie TVP – Polonia o godz. 22.20 w progranie: Halo Polonia.
Podniosła atmosfera, wykwintny obiad, słowa serdeczności wywołują znowu wzruszenia
i niezapomniane chwile tej pielgrzymki.
Zwiedzamy dalej. Powrót do tragicznej historii stolicy – Muzeum Powstania Warszawskiego.
Z komentarzem w jęz. francuskim w słuchawkach, każdy wybiera swoją trasę zwiedzania.
Nazajutrz nowe przeżycia- Grób Ks. Jerzego Popiełuszki; Msza Św., wspólna modlitwa
i objaśnienia życia i męczeńskiej śmierci Kapłana Solidarności.
W niedzielę rano jesteśmy w Pułtusku. Msza Św. parafialna w farze z udziałem dzieci.
Kwaterujemy się w zamku średniowiecznym zarządzanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. I znów wspaniałe przyjęcie i atrakcje: promenada gondolami po rzece Narwi i kolacja grilowa nad brzegiem rzeki. Nasi Francuzi coraz bardziej zaskoczeni mówią:” my to z pałacu do zamku – co za cudna Polska!”
Podążamy ku północy. Przystanek Toruń. Rynek, Muzeum M. Kopernika, zakup pierników, obiad i w drogę do Gdańska. Zaczyna padać.
Serdeczne powitanie w Domu Sióstr Brygidek w Gdańsku-Oliwie, i ciepła kolacja wynagradzają chłód.
Następnego dnia udajemy się na Kaszuby do historycznego skansenu w Szymbarku. Towarzyszy nam deszcz i zimno, ale ciekawość jest większa tymbardziej, że czeka nas nowa karta historii narodu polskiego dotycząca deportacji Polaków na Syberię, emigracji do Kanady, a także odkrycie wyjątkowych eksponatów hitoryczno-współczesnych uzupełniają wiedzę zwiedzających. W „Karczmie dla Przyjaciół” w Wyczechowie rozgrzewamy się lokalnymi przysmakami.
I wreszcie Gdańsk! Zwiedzanie w grupach z przewodnikami w jęz. polskim i francuskim. Stare Miasto zachwyca, Kościół Mariacki, Długi Targ, Wybrzeże Motławy ze słynnym Żurawiem, wizyta w atelier obróbki bursztynu, nasi pielgrzymi tłoczą się wokół objaśniających, aby zapamiętać jak najwięcej. I już, w najlepszej restauracji „Gdańskiej” dobry obiad i odpoczynek pozwalają nabrać sił do nowego odkrycia: Sopot!
Czysty, pachnący wiosennym kwieciem, elegancki ze słynnym, najdłuższym w Europie, molo; wita polskie morze. Oh! i ah! – słyszymy z każdej strony – jest cudnie bo i słońce też przyczyniło się do uatrakcyjnienia widoków.
18go maja świętujemy 25-lecie święceń kapłańskich księdza Leszka i jego współbraci w Katedrze Oliwskiej. Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp L.Sł. Głódzia zgromadziła księży jubilatów, ich rodziny, przyjaciół, wiernych i nas, którzy równocześnie odkrywamy słynny zabytek i jego światowej sławy organy, które brzmią dziś odświętnie i podnoszą charakter uroczystości.
Wieczorem, Siostry Brygidki przygotowały nam wystawną kolację i ogromny tort z tej okazji.
Aby uhonorować 25-lecie kapłaństwa naszego duchowego przewodnika, pielgrzymi ofiarują mu w prezencie obraz-ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Świętujemy!
Ostatni przystanek na naszej trasie. Na tle blękitnego nieba, słońce maluje przed nami Zamek w Malborku w swej ceglanej czerwieni. Ten wyjątkowy zabytek z pocz. XIV w., zachwyca swą historią, otoczeniem i nowoczesną organizacją przyjmowania turystów.
To był wyjazd niezwykły – pielgrzymka do Polski!
Grupa złożona, w większości, z osób w „wieku pewnym”, które po raz pierwszy zapragnęły zdążyć odwiedzić Ojczyznę swoich ojców. Pobyt był bogaty w miejsca naznaczone historią, zrujnowane w czasie wojny – dziś tętniące życiem, nowoczesne z odnowionymi zabytkami, oferowały zwiedzającym bogactwo historyczne, religijne, artystyczne, kulturowe, a także gastronomiczne. Zwiedzający zaskoczeni byli również uprzejmością i kulturą młodzieży w kościołach i miejscach publicznych.
11 dni naszego pobytu w Polsce obudziło polskie dusze i serca. Teraz już każdy chce mówić po polsku i zachować swoje przeżycia jak najdroższe skarby zdobyte, często, w zapomnianej Ojczyźnie. Odkrywaliśmy „naszą Polskę”!
To bogate dziedzictwo, nasze korzenie, możemy teraz przekazać następnym pokoleniom.