top of page

 

 

V lat Grupy Poetyckiej KRZEMIEŃ

Z Chełma

 

W Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku , odbyła się  uroczystość V-lecia Grupy Poetyckiej  KRZEMIIEŃ . Miejscowi sympatycy literatury – mogli wysłuchać poezji

Mariusza Olbromskiego z Przemyśla , Marii Stefanik z Żarnowca  oraz Krzysztof Kołtuna z Chełma . Diana Cichocka z Kumowa , Karolina Kołtun z Chełma i Waldemar Michalski z Lublina  , to pozostali  poeci z grupy. Chełm stał się znanym ośrodkiem literackim ,dzięki pasjom poety i antykwariusza ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich O/ Kraków.  Założona w 2010 r. przez Krzysztofa Kołtuna  kontynuuje tradycje Grupy Wołyń z Równego z okresu międzywojennego ,obejmując twórczą  pasją ziemie kresowe .Jest też  nowym nurtem  literackim w Polsce po 1945 r. włączającym  dziedzictwo Ziem utraconych . Integruje poetów z całej Polski , podejmujących niełatwą tematykę wołyńskiego ludobójstwa 1943 r, oraz wydarzeń ostatnich dziesięcioleci w tym obszarze.  W przygotowaniu wydawniczym  wybór poezji kresowej poetów z KRZEMIENIA , wielokrotnie goszczących w Chełmie  na biesiadach kresowych przy Ogólnopolskim Konkursie „U progu Kresów”.

Niecodzienny klimat Stawiska ,przypomniał, iż przez progi Iwaszkiewiczów, przewinęła się  w ponad półwiecznej historii włodarzenia przez Jarosława Iwaszkiewicza – cała plejada czołowych osobowości polskiej literatury. Jarosław Iwaszkiewicz      ( 1894 - 1980) ur .się  w Kalinku  na Ziemi winnickiej , stąd trafny wybór małego jubileuszu KRZEMIENIA , który inspiruje i zachęca młodych poetów do poszukiwań twórczych  - na kresowym szlaku.

                                                                                    

K.Kołtun

bottom of page